Facebook воведува корисна опција - со едно големо „но“

Социјалната мрежа Facebook им олеснува на корисниците да го контролираат својот News Feed, односно почетната страница и алгоритмот благодарение на кој се прикажуваат објавите.

Меѓу неколкуте нови функции што ги воведе Facebook, има и една што ви овозможува да го исклучите алгоритамски условеното сортирање содржини што ви се прикажува кога ќе изберете Home.

Во новото ажурирање, исто така подобро е позиционирана функцијата за приказ на најновите објавени содржини. Ова го имаше и претходно, но беше добро „затрупано“ меѓу некои други опции, и честопати дури и не функционираше како што треба.

URL

Филтрите Favorites и Recent сега се поставени на многу поистакната позиција - на горниот дел од почетната страница.

Според The Verge, овие новини сепак доаѓаат со едно големо „но“ - ако не ги користите Favorites и Recent седум дена, филтрите ќе исчезнат, па ќе мора повторно да ги активирате од менито во News Feed.

Новото ажурирање моментално е достапно само за Android апликацијата на Facebook и се очекува наскоро да биде достапна и за iOS.

Тагови
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Интернет

Starlink сака да воведе брз интернет во авионите

Read more

Илон Маск не се плаши од Anonymous

Read more

Anonymous му се заканија на Маск: Уништуваш животи

Read more

Firefox се ажурира и кога не го користите

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот OnePlus Nord CE 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl ќе стигне во 2022

Читај повеќе

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе