Факти за „Joker“ што го прават филмот уште поинтересен

Откако пред една недела почна да се прикажува во кината ширум светот, филмот „Joker“ со Жоакин Феникс во главната улога на Џокерот, е главна тема на разговор за филмските критичари и обожаватели.

Мислењата на публиката и критиката се главно позитивни, иако има некои кои сметаат дека филмот е премногу насилен и ги глорифицира насилството и психичките проблеми.

Без разлика дали сте го гледале или не, и дали ви се допадна или не, овие интересни факти за филмот на кој му се предвидува Оскар сигурно ќе го задржат вашето внимание.

#1 Жоакин Феникс го создал смеењето на Џокерот проучувајќи видеа со луѓе кои боледуваат од патолошко смеење

#2 За улогата на Џокерот, Феникс почнал строг режим на исхрана и ослабел 23,6 килограми

#3 Пред да почнат со снимање, режисерот Тод Филипс му рекол на Феникс дека го замислува смеењето на Џокерот „како нешто што е речиси болно“

#4 Сцената со танцувањето во вецето била импровизација на лице место од страна на Феникс

#5 Филмот доби осум минути овации на премиерата на Филмскиот фестивал во Венеција

#6 Ликот на Артур Флек, кој ќе стане Џокерот, бил направен специјално за Жоакин Феникс

#7 Роберт де Ниро е омилениот американски актер на Феникс, но двајцата многу малку комуницирале за време на снимањето

#8 Pornhub откри дека имало 741.000 пребарувања за содржини „Joker“ на популарниот порнографски сајт откако филмот почна да се прикажува во кината во почетокот на месецов.

реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

ДИК: СДСМ освои 36,48% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ 35,47%

Read more

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Read more

Филм & ТВ

Пеколен спојлер во трејлерот за петтата сезона на „Lucifer“

Read more

Излезе трејлерот за „Street Survivors: The True Story of the Lynyrd Skynyrd Plane Crash“

Read more

Животот на Наја Ривера низ фотографии

Read more

Животот на Кели Престон низ фотографии

Read more

Сцена

  • play_arrow

Пеколен спојлер во трејлерот за петтата сезона на „Lucifer“

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за „Street Survivors: The True Story of the Lynyrd Skynyrd Plane Crash“

Читај повеќе
  • filter

Животот на Наја Ривера низ фотографии

Читај повеќе
  • filter

Животот на Кели Престон низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет нови серии кои мора да ги гледате ова лето

Читај повеќе

Кино под отворено небо: Циклус филмови со Чарли Чаплин во Кинотека

Читај повеќе

EXIT откажан поради алармантната ситуација со коронавирусот во Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе