Family Guy ја објаснува вакцинацијата на начин што секој може да го разбере

Сет Мекфарлен и соработниците на хумористичната анимирана серија Family Guy направија видео на PSA што треба да ги поттикне луѓето да се вакцинираат против коронавирус, пренесува Variety.

Во триминутното видео, измислениот лик од анимираната серија Питер Грифин расправа и размислува дали да се вакцинира, а ликовите Стјуи и Брајан Грифин му објаснуваат како функционира вакцината. Видеото комбинира типичен хумор од анимираната серија со вистински научни факти.

„Вакцините нѐ штитат од болести. Се создава имунитет и телото може да се бори. Вакцините против коронавирус дејствуваат така што создаваат антитела што ве спречуваат да се заразите со вирусот“, објаснува Стјуи во видеото, па со Брајан продолжуваат да објаснуваат како вакцината ги намалува симптомите на вирусот. Питер конечно е задоволен од нивното објаснување и ја прима вакцината.

Remote video URL

„Горди сме што работевме со некои од водечките имунолози и епидемиолози на ова видео на PSA. Искористивме сѐ што ни кажаа“, рекоа извршните продуценти на Family Guy Ричард Апел и Алек Сулкин во изјава за странските медиуми.

Видеото на PSA е инаку кратко едукативно видео направено за да се крене свеста или да се сменат ставовите или однесувањата за прашања од јавен интерес.

Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Филм & ТВ

Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Read more

Рекламниот спот за „Зоки Поки“ на РТС

Read more

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Бил Козби се соочува со нова тужба за силување

Read more
 

Сцена

Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Читај повеќе
  • filter

16 октомври 2007, загина Тоше Проески

Читај повеќе

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Читај повеќе
  • play_arrow

Рекламниот спот за „Зоки Поки“ на РТС

Читај повеќе
  • filter

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Читај повеќе
  • play_arrow

„Easy On Me“: Слушнете ја новата песна на Адел

Читај повеќе

Бил Козби се соочува со нова тужба за силување

Читај повеќе

Тони Колет и Моника Белучи во комедија за мафијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за хоророт „The Black Phone“

Читај повеќе