Фасцинантни книжевни цитати за љубовта од Џејн Остин

Во чест на роденденот на англиската писателка Џејн Остин, одвоивме неколку фасцинантни книжевни цитати од нејзините дела.

Родена е на 16 декември 1775 година, починала на 18 јули 1817 година. Таа во романите реалистички го слика секојдневниот живот на англиската провинција. Заплетите на нејзините романи, проткаени со хумор и блага иронија се едноставни и произлегуваат од психологијата на ликовите во обичните човечки односи, а дијалогот е многу вешто воден.

Познати нејзини дела се: „Разум и чувства“, „Гордост и предрасуди“, „Паркот Менсфилд“, „Ема“, „Убедување“ и други. 

Делата на Остин комично ја нагласуваат зависноста на жената од бракот за да обезбеди положба во општеството и економска безбедност. Иако напишала 6 книги за љубовта, таа никогаш не се омажила.

Не постои жена во светот која не ја читата Џејн Остин, а овие цитати ќе ве убедат во тоа:

„Фантазијата на жената е многу брза, за само еден момент може да скокне од почит во љубов и од љубов во брак.“ 

„Постојат луѓе, кои, колку повеќе правиш за нив, толку помалку ќе прават за себе.“

„Личноста, без разлика дали е господин или госпоѓа, која не ужива во добра книга, мора да е неподносливо глупава.“

„Колку повеќе го запознавам светот, толку повеќе сум убедена дека нема да  најдам маж кој навистина ќе го сакам. Јас навистина многу барам!“

„Со сигурност нема толку богати мажи во светот, колку што има жени кои ги заслужуваат.“

„Добро позната вистина е дека самец  кој има големо богатство мора да сака сопруга.“

„Понекогаш, жената може да изгледа подобро на 29 години одошто изгледала 10 години претходно.“

„Пружи ѝ на девојка образование и добро запознај ја со светот, 10 наспрема 1 дека таа има сè што ѝ треба за да ѝ биде добро во животот, без понатаму да биде трошок за никого.“

„Пријателството е најдобар мелем за болката од љубовното разочарување.“

„Знаете, себичноста мора секогаш да се простува, бидејќи не постои надеж дека може да се излечи.“

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Книги

Резиденции за книжевни преведувачи од македонски јазик

Read more

„Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски е „Роман на годината“

Read more

Сè поголем интересот за збирката раскази „Мојот маж“ од Бужаровска

Read more

Најдобрите цитати за животот од Чарлс Буковски

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнети пилешки гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Читај повеќе

Најчестите женски сексуални фантазии

Читај повеќе

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет здрави навики за да ја задржите идеалната тежина

Читај повеќе