Fast X на врвот на бокс-офисот по премиерата

Најновиот филм во франшизата Fast & Furoius на Universal, насловен Fast X, заработи 318,9 милиони долари во првиот викенд откако почна да игра во киносалите ширум светот.

Филмот заработи 67,5 милиони долари во Северна Америка, што е помалку од очекуваното за таа област, но успеа да го надомести глобално, пишува The Hollywood Reporter.

Единствениот филм кој имаше подобар прв викенд оваа година беше Super Mario Bros. Movie, кој заработи 377 милиони долари во првиот викенд.

Fast X го симна од врвот Guardians of the Galaxy Vol. 3 на Disney и со тоа стана најгледаниот филм во кината во моментов. И покрај ова, Guardians of the Galaxy викендов имаше импресивна добивка - 32 милиони во САД и 48,8 милиони на глобално ниво, така што досега има заработено вкупно 659,1 милиони долари.

Франшизата Fast & Furoius е една од ретките што е добро прифатена во Кина, поради што последниот дел таму заработи 78,3 милиони долари. Друга територија каде што филмот доживеа успех е Мексико, каде заработи 16,7 милиони долари во првиот викенд.

Remote video URL

CinemaScore на десеттото продолжение на серијалот му даде оценка Б+, исто како и на филмот Fast and Furious 9, кој излезе во 2021 година и чија премиера беше погодена од пандемијата на коронавирус.

Од сите филмови во франшизата, Fast & Furious 7 имаше најсолиден премиерен викенд во Северна Америка, со заработка од 148 милиони долари.

Fast X го режираше Луис Летериер, режисер на Masters of Illusion и The Incredible Hulk.

Вин Дизел ја предводи ол-стар актерската екипа која ги вклучува Мишел Родригес, Тајрис Гибсон, Лудакрис, Сунг Канг и Џордан Брустер. Нови лица во филмот се Џејсон Момоа, Бри Ларсон и Рита Морено, која ја игра бабата на ликот на Дизел.

Во филмот играат и Натали Емануел, Џон Сена, Џејсон Стејтам, Алан Ричсон, Даниела Мелкиор, Скот Иствуд, Хелен Мирен и Шарлиз Терон.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Филм & ТВ

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Read more

Сè што е погрешно со Barbie

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Barbie

Читај повеќе

Македонската претставничка на детската Евровизија, Тамара Грујеска, заврши на 12-то место

Читај повеќе

Бредли Купер откри каде ги поминува празниците и со тоа ги изненади сите

Читај повеќе

Поранешна манекенка го тужи Ексл Роуз за сексуален напад од пред 34 години

Читај повеќе

Кој би го препознал како студент денес еден од најдобите актери во историјата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлер за 4K ремастерираниот The Abyss на Џејмс Камерон

Читај повеќе