Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Додека продолжуваат судирите меѓу израелската армија и палестинските сили, израелските власти започнаа една од најголемите офанзиви против Газа во последните неколку години, а според последните податоци, убиени се најмалку 109 жители на областа.

Додека жртвите сè уште се бројат, на интернет се појавуваат бројни снимки кои сведочат за силата на нападите што израелската армија во моментов ги извршува врз Газа.

Една од последните снимени снимки покажува како израелската армија демолира 14-катната кула Ал-Шарук за време на бомбардирањето на Газа.

Кулата се наоѓа во една од најфреквентните трговски улици во Газа, а според извештаите на медиумите, израелски борбени авиони фрлиле неколку бомби на овој дел од Газа, што покрај уништувањето на кулата, предизвикало штета и на другите објекти во близина.

Бројни компании биле лоцирани во кулата Ал-Шарук, а според извештаите на медиумите, телевизискиот канал Ал-Акса, управуван од организацијата Хамас, се наоѓа во кулата.

 

Video shows moment Israeli airstrike hit and leveled Al-Shorouk Tower in Gaza

Video shows the moment an Israeli airstrike hit and leveled the 14-story Al-Shorouk Tower in Gaza amid an escalating conflict between Israel and Hamas. https://abcn.ws/3w3qGDl

Posted by ABC News Politics on Thursday, May 13, 2021

Оваа кула исто така беше цел на напади на израелската армија во текот на 2014 година, кога израелските сили исто така извршија офанзива на палестинските територии.

Во досегашните конфликти, израелската армија сруши неколку високи згради во Газа, а како што наведоа, секоја од овие згради била воена цел, имајќи предвид дека, според Израел, членовите на Хамас се кријат во кулите.

Од друга страна, новинарите од палестинската новинска агенција Wafa истакнаа дека, и покрај конфликтите, тие сè уште не гледаат причина да се бомбардираат високи згради во Газа.

„Не гледаме јасни причини за бомбардирање на високи згради, освен да им се наштети на самите жители“, велат од агенцијата.

Remote video URL
Тагови
реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Свет

AstraZeneca: Терапијата со антитела не успеа да спречи развој на коронавирус

Read more

Унгарија со закон го забрани промовирањето на хомосекусалноста

Read more

Речиси една петтина од Бугарите плаќале поткуп за здравствена услуга

Read more

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more
 

Вести

Приведен криумчар на мигранти, пронајдени 13 лица од Пакистан

Читај повеќе

Од утре се укинува полицискиот час, одлучи Владата

Читај повеќе

Шекеринска: Овој НАТО Самит беше историски за земјава

Читај повеќе

Словенија прогласи крај на епидемијата, но не и на мерките

Читај повеќе

Кривична за скопјанец за криумчарење мигранти

Читај повеќе

Неколку скопски улици утре без вода

Читај повеќе

AstraZeneca: Терапијата со антитела не успеа да спречи развој на коронавирус

Читај повеќе

Унгарија со закон го забрани промовирањето на хомосекусалноста

Читај повеќе

Нови 29 случаи на COVID-19 од 2.887 тестирања

Читај повеќе