ФДА и ЦДЦ препорачаа пауза на вакцинацијата со Johnson & Johnson по појавата на случаи на згрутчување на крвта

Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) и американската Управа за храна и лекови (ФДА) препорачаа земјата да ја паузира употребата на вакцината на Johnson & Johnson против COVID-19 откако беа пријавени шест случаи на „редок и тежок“ вид на згрутчување на крвта, јави CNN.

Шесте пријавени случаи биле меѓу повеќе од 6,8 милиони дози на вакцината на Johnson & Johnson, администрирани во САД.

Сите шест случаи се случиле кај жени на возраст меѓу 18 и 48 години, а симптомите се појавиле 6-13 дена по вакцинирањето, се вели во денешната заедничка изјава на д-р Ана Шухат, главен заменик директор на ЦДЦ и д-р Питер Маркс, директор на Центарот за билошка евалуација и истражување при ФДА.

„ЦДЦ за утре свика состанок на Советодавниот комитет за практики на имунизација (АЦИП) за понатамошно разгледување на овие случаи и проценка на нивното потенцијално значење“, се вели во соопштението.

„ФДА ќе ја разгледа таа анализа бидејќи ги истражува и овие случаи. Додека не заврши тој процес, препорачуваме пауза во употребата на оваа вакцина, првенствено поради претпазливост. Ова е важно и за да се осигура дека давателот на здравствени услуги во заедниците е свесен за можни вакви несакани појави и ќе може да планира правилно препознавање и управување, поради единствениот третман потребен со овој вид на тромб“.

Во изјавата на Johnson & Johnson за CNN се посочува дека сите оние кои до три седмици по вакцинирањето имаат голема главоболка, болка во стомакот, болка во нога или недостиг на здив, треба да побараат медицинска помош.

Сепак, како што пренесува CNN ваквите нус појави се „екстремно ретки“, односно се случуваат една во милион.

Според д-р Карлос дел Рио, извршен соработник декан на Медицинскиот факултет на Универзитетот Емори додаде дека згрутчувањето на крвта може да биде поврзано со тоа дека вакцината на Johnson & Johnson е вакцина против аденовирус – ист тип како и вакцината против коронавирус на AstraZeneca.

И Европската агенција за лекови минатата недела соопшти дека ја испитува поврзаноста на вакцината Janssen со појавата на згрутчување на крвта.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Read more

Свет

Уништена голема станбена зграда во Газа

Read more

Норвешка ја повлече од употреба вакцината на AstraZeneca

Read more

Најголемиот дијамант продаден на аукција во Женева

Read more

Израел размислува за копнена офанзива на Појасот Газа

Read more
 

Вести

  • play_arrow
  • filter

Уништена голема станбена зграда во Газа

Читај повеќе

Ципрас: Без Договорот од Преспа ќе имавме нестабилни соседи

Читај повеќе

Норвешка ја повлече од употреба вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе

Нови 123 случаи на COVID-19, 17 починати

Читај повеќе

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Читај повеќе

Најголемиот дијамант продаден на аукција во Женева

Читај повеќе

Македонскиот офицер нема јужноафрикански, туку нигериски сој на COVID-19

Читај повеќе

Израел размислува за копнена офанзива на Појасот Газа

Читај повеќе

Италија го казни Google со над 100 милиони евра

Читај повеќе