Тенис

Федерер: Надал и јас не сме најдобри пријатели

25. септември 2019 - 12:53 | МИА
Лондон, 25 септември 2019 (МИА) – Швајцарецот Роџер Федерер зборуваше за односите со Шпанецот Рафаел Надал. Според него, долгогодишните ривали многу се почитуваат едни со други, но не се нешто големи пријатели.

-Ние се разбираме совршено. Кога комуницира со мене, Рафа е секогаш отворен и искрен. Ние многу се почитуваме. Но, не мислам дека сме најдобри пријатели. Тој има пријатели подобри од мене. Исто како и јас. Но, главната работа меѓу нас е почитта. Ние сме противници само на теренот, изјави Федерер за „Tennis World USA“.

Федерер и Надал заедно со Новак Ѓоковиќ се најдобрите тројца светски тенисери во последните години и воопшто меѓу најдобрите во историјата на овој спорт.

Коментирај