НБА 2021/22

Феноменалниот Јокиќ го запиша и 19-тиот трипл-дабл сезонава

Кошаркарите на Денвер Нагетс победија на гости кај Шарлот Хорнетс со 113:109 благодарение на извонредната партија на Никола Јокиќ кој оствари трипл-дабл.

Нагетси го решија натпреварот во третиот период кога поведоа со 9 поени предност, а до крајот успеаја да го задржат водството за 41. сезонска победа.

Никола Јокиќ постигна 26 поени со 19 скока и 11 асистенции за својот 19-ти трипл-дабл сезонава. Арон Гордон додаде 21 поен, а Вил Бартон 18 за Нагетс.

URL

Мајлс Бриџис постигна 27 поени со 11 скока, а ЛаМело Бол додаде 22 поена, 11 асистенции и 6 скока за Шарлот.

Remote video URL

Интересно беше и во пресметката меѓу Торонто Репторс и Бостон Селтикс во која домашните победија со 115:112, а блескаше Паскал Сјакам со 40 поени и 13 скока. Маркус Смарт, пак, постигна 28 поени за Селтикс.

Remote video URL

Без повредениот Јусуф Нуркиќ, Портланд Трејл Блејзерс претрпе пораз од Оклахома Сити Тандер на свој паркет со резултат 134:131.

Ајзеја Роби со 30 и Арон Вигинс со 28 поени ги предводеа гостите до триумф, додека кај домашниот тим најефикасни беа Бен МекЛемор со 28 и Дру Јубенкс со 27 поени.

Remote video URL

Резултати:

Шарлот Хорнетс - Денвер Нагетс 109:113
Кливленд Кавалирс - Орландо Меџик 107:101
Индијана Пејсерс - Атланта Хокс 123:132
Мајами Хит - Сакраменто Кингс 123:100
Њујорк Никс - Чикаго Булс 109:104
Торонто Репторс - Бостон Селтикс 115:112
(прод.)
Хјустон Рокитс - Сан Антонио Спарс 120:123
Мемфис Гризлис - Голден Стејт Вориорс 123:95
Портланд Трејл Блејзерс - Оклахома Сити Тандер 131:134
(прод.)

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Кошарка

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Read more

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Read more

МЗТ му гостува на актуелниот шампион Црвена звезда

Read more

Ирвинг: Одбивањето да се вакцинирам ме чинеше 100 милиони долари

Read more
 

Спорт

ЛШ: Проблеми со повреди на двете страни пред дербито Интер – Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Читај повеќе
  • play_arrow

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случуваат три црвени картони за една минута?

Читај повеќе

Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе