ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Играчот на Манчестер Јунајтед само една година е во Англија, а веќе успеа да собере најмногу награди за Играч на месецот.

Португалскиот треквартиста Бруну Фернандеш ја доби наградата Играч на месецот за декември, со што го сруши рекордот во Премиер лигата кога станува збор за награди од ваков тип во рамките на една календарска година.

Тој е прв играч кој дури четири месеци бил прогласуван за најдобар во една календарска година. Освен декември, во 2020 беше најдобар и во месеците февруари, мај и ноември.

URL

Уште откако дојде на „Олд Трафорд“ пред точно една година од редовите на лисабонски Спортинг, Фернандеш стана клучна алка во тимот на Оле Гунар Солскјер. Неговото доаѓање внесе креативност и класа во играта на Јунајтед, и нормално, тој е лидер на тимот кој сезонава е големо изненадување со лидерската позиција.

Во неговата 12-месечна кариера во Премиер лигата одигра 31 натпревар и постигна 19 голови збогатени со 14 асистенции. Воедно, се покажа и како непогрешлив пеналџија реализирајќи 9 од 10 пенали.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Фудбал

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Read more

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Read more

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Read more

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе