Ferrari најави 4 нови модели за годинава

Финансиските извештаи обично се здодевни, но кога станува збор за егзотичен бренд како Ferrari, тие се особено „зачинети“.

Во финансискиот извештај на Ferrari се споменуваат и плановите на компанијата од Маранело, кои вклучуваат претставување на 4 нови модели. Иако испораките на Purosangue допрва треба да започнат, теренецот со високи перформанси не е меѓу четирите најавени бидејќи беше претставен во 2022 година.

Ferrari традиционално е таинствен кога станува збор за претстојните модели, па затоа картите ќе ги отвори дури подоцна годинава. Сепак, земајќи ги предвид папарацо фотографиите направени во изминатите неколку месеци, еден од четирите најавени модели најверојатно ќе биде кабриолет верзија на моделот Roma. Ќе биде интересно да се види дали гран-турерот без покрив ќе го замени моделот Portofino M, кој постои долго време. Исто така, постои ризик од канибализирање на продажбата, при што некои извештаи сугерираат дека Roma Spider (името не е потврдено) ќе седи под моделот Portofino, наместо да го замени.

Шпионските фотографии открија и тесни мазги базирани на моделот Roma, но со V12 мотор. Тоа всушност би можело да биде наследник на 812 Superfast, кој би можеле да го видиме пред крајот на 2023 година. Потенцијално помоќниот SF90 Stradale беше виден во ноември минатата година како ја „крие“ продолжената каросерија, па очекувајте „Versione Speciale“ или нешто слично.

Што се однесува до четвртиот најавен модел, тешко е да се каже нешто за него. Не треба да се исклучи ултра ексклузивен модел за серијата Icona кој би пристигнал по моделите Monza SP1/SP2 и Daytona SP3.

За периодот помеѓу 2023 и 2026 година, Ferrari вети дека ќе лансира дури 15 модели, вклучувајќи го и својот прв целосно електричен автомобил и хиперавтомобил. Лани компанијата продаде дури 13.221 автомобил, а на вработените им поделила бонус од 13.500 евра.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Авто новости

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Read more

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Read more

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Read more

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Читај повеќе
  • filter

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Читај повеќе

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Секси Golf

Читај повеќе

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Читај повеќе
  • play_arrow

„Франкенштајн“ на тркала

Читај повеќе
  • filter

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Читај повеќе

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Читај повеќе