Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Компанијата позната по својот тркачки тим во Формула 1 и спортски автомобили со голема моќност, утре ќе лансира модна колекција, а два дена подоцна ќе отвори ресторан во градот Маранело.

Дебитантската колекција на Ferrari ќе биде претставена на модна ревија во живо, исто така, во Маранело, а компанијата состави тим експерти кои ќе ѝ помогнат да зачекори во светот на високата мода.

На крајот на 2019 година, Ferrari го започна овој лајфстајл проект кој има за цел проширување на бизнисот, и за креативен директор беше назначен модниот дизајнер Роко Јаноне.

За колекцијата е задолжена продукциската куќа Bureau Betak, која стои зад дебитантската ревја на Ким Џонс за Fendi, што беше претставенa на почетокот на оваа година, а ревијата ќе ја дизајнира соработникот на италијанскиот Vogue, Џејкоб Кјелдгард од Yves Saint Laurent.

Никола Боари, главен директор за диверзификација на брендот Ferrari, за Reuters изјави дека целта е да се достигнат нови клиенти „и во однос на возраста и на културата“ – пошироко од љубителите на трки и клиентите за спортски автомобили кои веќе копнеат по своите брендирани јакни, маици и капи.

Ferrari со ваквиот потег им се придружува на Lamborghini, Bentley и Harley-Davidson, кои веќе имаат свои линии на лајфстајл производи.

Тагови
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Read more

Стил

Што открива работното биро за вашиот карактер?

Read more

Поглед во новата Lamborghini јахта на Мекгрегор

Read more

Фатална убавица: Мадалина Генеа

Read more

Што открива за вас начинот на ракување?

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе