ФОРМУЛА 1

Фетел по првиот тест: Патеката „Муџело“ заслужува да биде во Ф1

Ф1
МИА / КАЈГАНА
/ 24.06.2020 / 17:04

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, се врати зад воланот на автомобилот во Формула 1 за првпат од паузата што ја наметна пандемијата од коронавирусот. Четирикратниот светски шампион, заедно со неговиот тимски колега Шарл Леклер, тренираа со автомобилот на патеката „Муџело“.

Ова беше прв тест на Формула 1 на патеката по 8 години, кога во 2012 година Фетел возеше за последен пат со тимот на Ред Бул. Фетел, исто така, ја коментираше патеката, за која многу се шпекулира дека е голем кандидат за влез во календарот во Формула 1 подоцна оваа година. Причината е откажување на многу натпревари надвор од Европа.

– Со задоволство се вратив во автомобилот по толку невобичаена пауза во Формула 1. За мене зимата е исклучително долга, а сега моравме да почекаме уште подолго до нашето враќање на патеката. Не можев да дочекам да ги видам момците од тимот по толку долго време. Беше огромно задоволство да се доживее уникатното чувство за излегување на автомобилот од гаражата по сето ова време. Патеката овде е импресивна и навистина мислам дека „Муџело“ заслужува и треба да се врати во календарот во Формула 1. Јас не сум бил овде веќе 8 години, но после еден круг започнав навистина да уживам, изјави Германецот.

Патеката „Муџело“ во наоѓа на 25 километри од Фиренца во регионот Тоскана, Италија.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Ф1

Болидите во Ф1 побрзи за 0,429 секунди во споредба со претходната сезона

Read more

Хамилтон е спортист на годината според BBC

Read more

ФИА го објави календарот за 2021

Read more

Здравствената состојба на Шумахер најдобро чувана тајна, откриени нови детали

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Харден испиша историја во НБА лигата на дебито за Бруклин

Читај повеќе

Втор висок пораз на македонските ракометари на Мундијалот во Египет

Читај повеќе

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе