ФФМ проба да објасни зошто не го номинирала Стојановски за играч на сезоната

Многу реакции во јавноста предизвика изоставувањето на најдобриот стрелец Влатко Стојановски од изборот за најдобар фудбалер на изминатата сезона во Првата лига, па ФФМ проба да објасни зошто постапила така.

„Влатко Стојановски како најдобар стрелец ќе добие автоматска награда за која нема потреба од гласање (бројот на голови од минатата сезона е непроменлив). На гласање се ставени само категориите кои имаат повеќе номинации и не можат да се утврдат добитниците на наградите автоматски“, стои во објаснувањето на Фудбалската федерација на Македонија кое го објавија на Facebook.

Сепак, ниту ова објаснување не го побива фактот што Стојановски заслужи да ја брка и наградата за фудбалер на сезоната. Тоа што беше најдобар стрелец не му го одзема правото да биде и најдобар фудбалер. Дали Лео Меси или Кристијано Роналдо ги лишиле од избор за фудбалер на сезоната само затоа што добиле награда за најдобар стрелец која автоматски им следува? Дали најдобриот стрелец не смее да биде и најдобар играч? Изгледа кај нас не смее.

Овој пат ФФМ ја утна работата. Изборот за играч на сезоната 2018/19 во Првата лига без фудбалерот кој жареше и палеше на терените ширум државава изгледа комичен. Нелогично е играч да се лиши од избор за најдобар затоа што веќе земал награда за најдобар стрелец.

Со 18 голови и 5 асистенции на 32 одиграни натпревари, 22-годишниот напаѓач беше најдобар голгетер минатата сезона настапувајќи за Ренова. Тоа потоа му донесе и трансфер во француски Ним, а стана и репрезентативец на Македонија за кој уште на дебито во Виена против Австрија постигна гол.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Фудбал

Касиљас соопшти дека се пензионира

Read more

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Read more

Силекс неносител во ЛШ, жрепката в недела

Read more

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Read more

Спорт

Касиљас соопшти дека се пензионира

Читај повеќе

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Читај повеќе

Силекс неносител во ЛШ, жрепката в недела

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 10 години Лејкерс најдобри на Западот

Читај повеќе

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фетел: Не му верував на болидот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Читај повеќе

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Читај повеќе