ФОРМУЛА 1 2021

ФИА го објави календарот за 2021

Ф1
Ф.З.
/ 17.12.2020 / 20:01

Според одлуката на ФИА наредната сезона ќе се возат дури 23 трки со тоа што 22 патеки се веќе познати.

Сезоната 2021 ќе почне на 21 март со трката за Големата награда на Австралија која ќе се вози на „Алберт Парк“ патеката во Мелбурн, а ќе заврши на 5 декември со Големата награда на Обединетите Арапски Емирати, трка која ќе се вози на патеката „Јас Марина“ во Абу Даби.

Единствениот прашалник е каде ќе се вози четвртата тркса од шампионатот закажана за 25 април. Тој датум првично беше резервиран за Виетнам кој требаше да дебитира во Ф1 со трката во Ханој, но поради истрага за корупција кај организаторите на трката нема да учествува нареднава сезона.

Календарот за новата сезона изгледа вака:

 • 21 март – Мелбурн, Австралија
 • 28 март – Сахир, Бахреин
 • 11 април – Шангај, Кина
 • 25 април – дополнително ќе се одлучи
 • 9 мај – Барселона, Шпанија
 • 23 мај – Монако
 • 6 јуни – Баку, Азербејџан
 • 13 јуни – Монтреал, Канада
 • 27 јуни – Ле Кастеле, Франција
 • 4 јули – Спилберг, Австрија
 • 18 јули – Силверстоун, Обединето Кралство
 • 1 август – Будимпешта, Унгарија
 • 29 август – Спа, Белгија
 • 5 септември – Зандворт, Холандија
 • 12 септември – Монца, Италија
 • 26 септември – Сочи, Русија
 • 3 октомври – Сингапур
 • 10 октомври – Сузука, Јапонија
 • 24 октомври – Остин, САД
 • 31 октомври – Мексико Сити, Мексико
 • 14 ноември – Саун Пауло, Бразил
 • 28 ноември – Џеда, Саудиска Арабија
 • 5 декември – Абу Даби, ОАЕ
Тагови
реклама

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Instagram убавица: Тејана Тејлор

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

Read more

Ф1

Верстапен: Последниве сезони Хамилтон немаше вистински конкурент за титулата

Read more

Хамилтон: Формула 1 стана клуб на синови на милијардери

Read more

Норис го продолжи договорот со Мекларен

Read more

Се продава победничкиот болид на Хамилтон од 2010 година

Read more
 

Спорт

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Читај повеќе

Играме со поставата што ја победи Германија, Арнаутовиќ не е во стартниот тим на Австрија

Читај повеќе

Ериксен ја победи смртта и го прогласија за играч на натпреварот со Финска

Читај повеќе

Буфон се договорил со Парма

Читај повеќе
 • play_arrow

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Читај повеќе

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Читај повеќе
 • play_arrow

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
 • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе