ФИА ќе ја истражува страшната несреќа на Грожан

Ф1
МИА/КАЈГАНА
/ 03.12.2020 / 19:46

Меѓународната федерација за автомобилизам (ФИА) ќе поведе истрага за несреќата на возачот во Формула 1 Ромен Грожан, кој на чудесен начин мина само со полесни повреди, откако неговиот болид удри во заштитната ограда по што се преполови и запали на трката за Големата награда на Бахреин.

ФИА соопшти денеска дека ќе спроведе детална анализа на несреќата на возачот на Формула 1 тимот на Хас, укажувајќи оти ќе бидат потребно од шест до осум недели за конечни резултати од истрагата.

Директорот на ФИА за безбедност Адам Бејкер рече дека податоците кои во моментов се достапни „овозможуваат прецизно да бидат утврдени сите елементи на тоа што се случи“.

Читајте следно: 27 секунди пекол: Вистинско чудо е како Грожан преживеа

Remote video URL

Французинот Грожан во страшната несреќа која се случи минатиот викенд мина само со опекотини на дланките, иако удри во заштитната ограда со брзина од 220 км/ч. 

URL
реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Ф1

Луис Хамилтон: Сега сум на планина, тренирам секој ден

Read more

Болидите во Ф1 побрзи за 0,429 секунди во споредба со претходната сезона

Read more

Хамилтон е спортист на годината според BBC

Read more

ФИА го објави календарот за 2021

Read more
 

Спорт

Меси суспендиран на два натпревара по првиот црвен картон во Барселона

Читај повеќе

Котески нов тренер на Голден Арт КЛ7

Читај повеќе
  • play_arrow

Џон Џонс ги налути обожавателите со видео во кое убива дива свиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Луис Хамилтон: Сега сум на планина, тренирам секој ден

Читај повеќе

Прв пат во зима освоен вториот највисок врв во светот

Читај повеќе

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Читај повеќе

Ракометарите го победија Чиле и одат во наредната фаза

Читај повеќе

Леонардо: Големи играчи како Меси секогаш ќе бидат желби на ПСЖ

Читај повеќе

Работнички го откажа настапот на АБА 2 турнирот во Бања Лука

Читај повеќе