ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

ФИФА го објави календарот за Мундијалот во Катар во 2022

Филип Здравески
/ 15.07.2020 / 16:58

Првиот Мундијал во арапскиот свет ќе почне на 21 ноември во 11 часот по средноевропско време, а ќе заврши со финалето на 18 декември од 16 часот.

Домаќинот Катар, кој за прв пат ќе настапи на еден Мундијал, ќе го отвори првенството против засега непознат противник на стадионот „Ал Бајт“ во градот Ал Хор пред 60 илјади гледачи на 21 ноември 2022 година во натпревар кој ќе почне во 13 часот по локално време.

ФИФА денеска го објави целосниот календар за овој Мундијал за кој квалификациите допрва треба да се одиграат, а беа прекинати поради пандемијата со коронавирусот.

Мундијалот во Катар ќе игра на 8 стадиони во само 5 градови. Тоа ќе биде прв Мундијал кој нема да се игра во периодот мај-јуни-јули, туку во ноември и декември. Воедно, Катар ќе стане најмалата земја која била домаќин.

Целосниот календар можете да го симнете во PDF формат со клик тука.

Тагови
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Фудбал

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Read more

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Read more

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Read more

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милвоки го доживеа првиот пораз на домашен терен

Читај повеќе

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Читај повеќе

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Читај повеќе

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Читај повеќе
  • play_arrow

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Читај повеќе

Лук де Јонг поради повреда го заврши ЕУРО 2020

Читај повеќе

New York Times: Овој Вимблдон е на Новак Ѓоковиќ. Не превртувајте очи

Читај повеќе

УЕФА се попишмани: Гордо ги носиме боите на виножитото

Читај повеќе

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“ долга 6.920 километри

Читај повеќе