ФИФА ја повлече забраната за обележја во боите на виножито

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) соопшти дека обележјата во бои на виножито и транспаренти со пораки за поддршка на протестите во Иран ќе бидат дозволени на стадионите на кои се игра Мундијалот во Катар, ден откако репрезентациите на Велс и Иран се елиминирани од завршниот турнир. 

Обезбедувањето на стадионите претходните денови заплени обележја во боите на виножито и транспаренти на кои пишуваше „Жени. Живот. Слобода“. 

Во текот на првата недела од Мундијалот во Катар, седум европски репрезентации, вклучувајќи го и Велс, добија забрана од ФИФА капитените да носат ленти во бои на виножито, а некои навивачи се жалеа дека не им е дозволено да внесат на стадионите обележја во овие бои кои ја симболизираат ЛГБТ заедницата. 

–ФИФА е свесна за изолирани инциденти во кои дозволени обележја не смееја да се внесат на стадионите. ФИФА доби гаранции од властите дека се контактирани припадниците на обезбедувањето на стадионите во врска со договорените правила и прописи за Светското првенство во Катар, се наведува во соопштението.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Фудбал

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Read more

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Read more

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Read more
 

Спорт

Што се случи со Месут Озил?

Читај повеќе

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Читај повеќе

Валкана НБА тепачка

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов трипл-дабл за Јокиќ, солидна ноќ за Дончиќ кој се повреди

Читај повеќе

Кирјос призна дека ја нападнал поранешната девојка

Читај повеќе

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Читај повеќе

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

По 34 години, се враќаат местата за стоење на Вембли

Читај повеќе
  • play_arrow

ФИФА сѐ повеќе го американизира фудбалот

Читај повеќе