ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Откако фудбалер во Унгарија доби опомена, а Германската фудбалска асоцијација отвори истрага, светската куќа на фудбалот повика на здрав разум при санкционирањето играчи кои даваат поддршка на протестите во САД.

Играчот од средниот ред на Ференцварош, Токмак Чол Нген, откако го постигна израмнувачкиот погодок за 1:1 против Пушкаш Академија, под дресот откри порака „Justice for George Floyd“ (Правда за Џорџ Флојд).

Унгарската федерација му изрече опомена на интернационалецот од Јужен Судан напоменувајќи дека при наредниот сличен испад ќе добие вистинска казна.

Германската фудбалска асоцијација, пак, отвори истрага за четворица играчи кои ширум бундеслигашките терени викендов ја истакнуваа истата порака. Џејдон Санчо и Ашраф Хакими тоа го направија со маица под дресот откако погодија за Борусија Дортмунд против Падерборн, Маркус Тјуран штом постигна гол за Борусија Менхенгладбах против Унион Берлин клекна на колена поклонувајќи се, а на раката носеше лента со истиот натпис, додека слично постапи и играчот на Шалке 04, Вестон МекКени, иако тој не постигна гол.

„ФИФА потполно го разбира чувството и загриженоста која ја искажаа бројни фудбалери во однос на трагичниот случај со Џорџ Флојд. Примената на законите на фудбалот е оставена на организаторите на натпреварувањата, кои би требало да користат здрав разум и да го имаат предвид контекстот на случувањата“, стои во соопштението на ФИФА испратено до националните федерации.

реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Фудбал

Челси падна кај Вест Хем, Лестер продолжува да тоне

Read more

Интер броеше до 6, автогол го спаси Милан

Read more

Го платија 120 милиони евра за да седи на клупа

Read more

Левандовски: Имаме големи шанси за триумф во Лигата на шампионите

Read more

Спорт

  • play_arrow

Челси падна кај Вест Хем, Лестер продолжува да тоне

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер броеше до 6, автогол го спаси Милан

Читај повеќе

Вардар доби тешка група во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Го платија 120 милиони евра за да седи на клупа

Читај повеќе

Левандовски: Имаме големи шанси за триумф во Лигата на шампионите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: Пред 8 години моќната Шпанија ја прегази Италија и ја покори Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси влезе во клубот 700: Против кого постигнал најмногу голови?

Читај повеќе

Пиоли: Ибра ќе игра, тој е како лав

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти изненаден на прес, не знае дека му заминал играч

Читај повеќе