Филипче: Индискиот сој на вирусот потврден кај уште еден пациент

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека индискиот сој на COVID-19 е потврден кај уште еден пациент во државата. Пациентот се лекувал во приватна болница, а неговата состојба е под контрола.

-Станува збор за колега на првооткриениот случај со овој мутиран сој кај нас кој беше регистриран на 7 јуни. И двајцата биле на работа во Ирак. Со истиот лет се вратиле во земјава, но кај вториот пациент симптоми се појавиле подоцна. Состојбата е под контрола и овој пациент не е ризик, изјави денеска Филипче по посетата на Здравствениот дом „Д-р Хаим Абраванел“ во Битола, одговарајќи на новинарско прашање.

Тој посочи дека засега епидемиолошките анкети кои се правени покажале дека не постои ризик, а со тоа и некаква потреба од некакви дополнителни мерки.

Според министерот Филипче, сите вакцини штитат од тешка форма на болеста или од смртен исход дури и од таква мутирана форма на вирусот.

-Стравување од индискиот сој или таква некоја евентуална нова форма на мутација која што може да биде позаразна од сегашните постои насекаде. Но, битно е дека сите вакцини штитат од тешка форма на болеста или од смртен исход дури и од таква мутирана форма на вирусот. Кон крајот на месецов во Македонија ќе пристигнат поголеми количини на вакцини, рече Филипче.  

Како што информира, на 28 јуни се очекуваат 100.000  вакцини на Pfizer преку КОВАКС-механизмот, а на 27 и 30 јуни треба да пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac.

-Останува само уште една недела до доаѓањето на значајно големи количини на вакцини. Секако нашите проценки беа дека во текот на летните месеци ќе заврши вакцинацијата на оној процент на граѓани којшто треба да се вакцинира за да се постигне колективен имунитет за да спремни ја дочекаме есента, додаде Филипче. 

Министерот ги повика граѓаните од повозрасна категорија кои се пријавени а уште не се вакцинирани, да аплицираат повторно преку матичните лекари во системот „Мој термин“ за да се коригираат овие пропусти.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Македонија

Сончево со променлива облачност и слаб до умерен ветер

Read more

Димитров: Постои обврска и Бугарија да не се меша во внатрешните македонски работи

Read more

Пад на утринските температури, од вторник под нулата

Read more

Средно Водно преку вело патека поврзано со центарот на Скопје

Read more
 

Вести

Тепачка кај Струга поради нетрпеливост во сообраќајот

Читај повеќе

Сноуден ги нападна Facebook и Apple и предупреди: Сакаат да имаат што повеќе информации за нас

Читај повеќе

Русите ќе мора да одат во Полска за иселенички визи за САД

Читај повеќе

Како Лондон го намалува бројот на стари возила на улиците?

Читај повеќе

Уапсениот колумбиски наркобос соработувал со балкански криминалци

Читај повеќе

Атина со мерката пар-непар против сообраќајниот метеж во центарот на градот

Читај повеќе

Наместо добредојде - бодликава жица за мигрантите на границите на ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски и кинески воени бродови ги организираа првите заеднички патроли во Тихиот Океан

Читај повеќе

Италија: Маж осуден на домашен притвор бара затвор, го нервира сопругата

Читај повеќе