Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Со оглед на високата бројка на новозаболени во последните 24 часа, министерот за здравство Венко Филипче одржа прес-конференција.

Министерот Филипче констатира дека ситуацијата е под контрола бидејќи новозаразените се од веќе познати кластери, многумина од исти пошироки семејства кои се заразиле поради непочитување на мерките за групирање или пак од исто работно место.

„70% се од веќе познати кластери, пред сѐ од општините Бутел и Чаир. Новозаболените во Штип се околу оние потврдени од конфекциите. До следниот понеделник ќе бидат затворени 6 конфекции при што околу 600 вработени нема да одат на работа“, рече Филипче.

„Констатирано е дека нема неконтролирано ширење на заразата бидејќи сите новозаразени се поврзани со некои претходни. Денеска дискутиравме и околу евентуално враќање на дел од мерките, меѓутоа сега засега сметаме дека нема причина за такво нешто. Ќе ги следиме бројките во наредните неколку денови, па доколку има причини ќе седнеме и повторно ќе разговараме. Причина за тоа е дека од новозаболените многумина се асимптоматски или пак со многу лесна слика, а точно ги знаеме и контактите и кластерите“, изјави тој.

Филипче истакна дека според анкетирањето на новозаразените, огромен дел од нив се заразиле бидејќи не ги почитувале мерките за заштита зададени од Владата.

„Апелирам до Министерството за внатрешни работи поинтензивно да врши проверки на терен. Засега остануваат да важат сите мерки кои се веќе на сила. Сметаме дека за отворањето на границите треба да се дискутира во деновите пред нас“.

Remote video URL
реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Македонија

На полноќ завршува пријавувањето за гласање на лицата со COVID-19, болните и немоќните

Read more

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки

Read more

Од денеска сончево без врнежи

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Вести

На полноќ завршува пријавувањето за гласање на лицата со COVID-19, болните и немоќните

Читај повеќе

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки

Читај повеќе

Од денеска сончево без врнежи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Читај повеќе
  • filter

Топлес протест против Макрон во Париз

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ: Од петок полициски час, ситуацијата во Белград е алармантна

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 во регионот?

Читај повеќе

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Читај повеќе

15 јули ќе биде неработен ден, нема да се одработува

Читај повеќе