Филипче: Во овој момент нема потреба од други дополнителни рестрикции

Скопје, 14 октомври 2020 (МИА) – Во овој момент освен препораките од минатата недела нема потреба од други дополнителни рестрикции поради COVID-19, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Во текот на минатата недела, посочи министерот, препорачавме да нема собири со повеќе од четири лица после 22 часот, да нема собири со повеќе од четири лица во домашни услови, нешто што го имплементираат и други европски земји и препораката за носење маска на отворено заради тоа што сметаме дека тоа е мерка што ќе влијае да се намали овој бран со кој сега се соочуваме.

– Од формално правен аспект треба да се промени законот, заради тоа што сите овие мерки вклучително и носење на лична заштитна опрема на отворено се регулираше со уредба со законска сила која се донесе при крајот на вонредната состојба. За да може ова да се спроведе и за да може институциите да го контролираат иако не се спроведува да го санционираат мора да се направи законска измена. Најбрз начин е да се интервенира амандмански во Законот за заштита на населението од заразни болести кој е веќе во собраниска процедура, рече Филипче.

Потенцира дека ја кажале нивната препорака во смисла и гледано низ призма на заштита на здравјето и дека тоа е нешто што тие веќе го прават во Владата со Zoom седниците, преку Zoom платформата итн.

– Никако не треба да се сфати платформата како обид да се компромитира било кој капацитет на Собрание… Нека утврдат службите, нека се каже од законодавно-правен аспект гледано дали сето тоа може да се спроведе. Технички верувам дека може да се изведе. Исто така верувам дека се сите свесни дека во периодот што доаѓа, приоритет ќе биде заштита на здравјето. Секогаш ќе се случи дали ќе биде инфекција од надвор да има некој заразен. Мора да бидеме свесни во сите организации, тоа е во нашите препораки уште на почетокот – кој може да работи од дома тоа да го прави. Јас верувам дека ќе ги разгледаат сите аспекти и дека сепак ќе стават приоритет на заштита на здравјето дека може вака да функционираат сите институции, вклучувајќи го и Собранието, додаде Филипче, одговарајќи на новинарско прашање по отворањето на производствениот капацитет на првата македонска компанија лиценцирана за одгледување канабис за медицински цели „НЈСК Холдинг“.

реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Македонија

Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Read more

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола

Read more

Вести

Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Читај повеќе

САД воведoa санкции против три руски компании

Читај повеќе

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Читај повеќе

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола

Читај повеќе

Што правел Трамп од денот на претседателските избори?

Читај повеќе

Од Зимбабве секоја година илегално се изнесува злато вредно 1,5 милијарди долари

Читај повеќе

Кривична за сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот

Читај повеќе

Шпанија: На прослави за Божик и Нова година до 6 лица

Читај повеќе