Филипинка наградена со половина милион евра и нова куќа за освоениот златен медал

Хидилин Диаз го освои првиот златен медал за Филипини во дигање тегови, а за тој подвиг освен солидна парична награда доби и низа околности кои засекогаш ќе ѝ го променат животот.

Властите одлучија да ѝ подарат нова куќа и 660.000 долари, додека авиокомпанијата AirAsia Philippines ѝ додели награда за доживотни бесплатни летови со авион.

„Сакаме сите Азијци да веруваат дека секогаш можат да успеат. Хидилин нè потсети дека со внатрешна сила, истрајност и со големо срце може да минете низ сè, без разлика колкав товар носите со себе“, изјави Стив Даилисан  од споменатата авиокомпанија.

Филипинските спортисти до Токио освоија десет олимписки медали, меѓутоа ниту едно злато.

Диаз до златото стигна со вкупно кренати 224 килограми, што е нов олимписки рекорд.

Remote video URL
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Останати спортови

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Read more

Италијански боксер величеше нацизам во рингот

Read more

Боксерот Пакјао ќе се кандидира за претседател на Филипини

Read more

Италија ја победи Словенија во финалето на Европското првенство во одбојка

Read more
 

Спорт

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе

Гасп: На Интер не му фали Лукаку, Аталанта не е кандидат за Скудетото

Читај повеќе

Кој е Ханибал, новиот Пол Сколс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Читај повеќе

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Читај повеќе

Куман: Меси беше тиранин на тренинзи, ги фрлаше во сенка сите соиграчи

Читај повеќе

УЕФА го утврди терминот за дуелот на Шкендија во младинската ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Манго фармерот кој ги освои фудбалските љубители

Читај повеќе

Формула 1 ќе го напушти четиридневниот формат на ГН на Монако

Читај повеќе