Филм & ТВ

Филмот „Петрунија“ доби награда за режија во Минхен

12. септември 2019 - 9:49 | МИА

 Скопје, 12 септември 2019 (МИА)  Теона Стругар-Митевска доби награда за режија за филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на штотуку завршениот филмски фестивал (Fünf Seen Film Festival) во Минхен.

Како што соопшти продукцијата „Сестри и брат Митевски“, филмот беше во конкуренција со уште десет филма од централна Европа, а одлуката едногласно ја донело жири составено од филмски професионалци, филмски новинари, публика и институции. Наградата е парична и во износ од 5.000 евра, а ја доделува локалната самоуправа.
 
Продукцијата информира дека дистрибуцијата на „Петрунија“ во Германија ќе почне во ноември. 

Коментирај