Филмови, концерти и претстави на зелените покриви во Скопје

Филмски проекции, концерти и театар ќе има овој месец на зелените покриви во главниот град. Ќе ги организира Град Скопје кој најавува богата културна програма во викендите со почитување на здравствените протоколи за настани на отворено.

На зелениот покрив на Домот на градежниците, Младинскиот културен центар вечер ќе организира музичка програма и кино на отворено – во 19 часот со диџејски сет ќе настапи Фиц од „Студени нозе“, а во 21 часот ќе биде прикажан филмот „Ефектот на среќата“ на режисерот Борјан Зафировски. Влезот е слободен, со претходно подигнат бесплатен билет преку bileti.mkc.mk.

Град Скопје најави содржини и за наредниот викенд – на зелениот покрив на ГТЦ ќе се одржи „Театарски викенд на отворено“ во организација на Театар Комедија и ГТЦ.

Театарскиот викенд ќе почне на 11 јуни (петок) со претставата „Вечера за глупаци“, наредниот ден (12 јуни) ќе биде изведена „На отворено“, а на 13 јуни – „Чао пријатно!“. Претставите ќе се играат на отворени сцени кај петтата фасада на ГТЦ и на Зелениот покрив на ГТЦ, со почеток во 21 часот. Билетите се веќе во продажба на билетарницата на Театар Комедија, секој ден од 10 до 18 часот.

– Зелените покриви во центарот на Скопје, покрај тоа што придонесуваат за разладување и спуштање на жешките летни температури во градот, како и за намалување на загадувањето во воздухот, периодов стануваат дестинација за голем број различни културни настани, соопшти Град Скопје. 

реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Култура

Скопје официјално доби ѕидови на кои легално ќе се цртаат графити

Read more

Галичка свадба со младенците Катерина Илиевска и Филип Бундовски

Read more

Нови сознанија за задгробниот живот од антиката во Преспа

Read more

Галичка свадба викендов, претставени невестата и младоженецот

Read more
 

Вести

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Читај повеќе

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Читај повеќе

Топ 10 најубави плажи во светот

Читај повеќе

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Читај повеќе

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Читај повеќе

Нови 37 случаи на COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Читај повеќе

Повторно топол бран, од средината на следната недела до 41 степен

Читај повеќе

Казнети и исклучени од сообраќај 91 пијан возач

Читај повеќе