Филмска акција на малите екрани во јуни на Filmbox

Дали знаевте дека Трансформерс е јапонско-американска медиумска франшиза произведена од американската компанија за играчки Хасбро и јапонската компанија за играчки Такара Томи?

Ги следи битките на чувствителни, живи автономни роботи, честопати на Автоботовите и на Десептиконите, кои можат да се трансформираат во други форми, како што се возила и животни

Мајкл Беј ги режираше првите пет филмови: Трансформери, Одмазда на паднатиот, Темнина на Месечината, Ера на истребување и Последниот витез. По пет монструозно успешни филмови на Трансформери, режисерот Мајкл Беј е подготвен да замине од франшизата. Во неодамнешно интервју, на реномираниот Helmer му требаше извесно време да објасни зошто се оддалечува од филмската серија со седиште во Хасбро, фрлајќи малку светло на исцрпеноста што доаѓа со фантастирање на спектаклот, филм на Трансформери.

Во филмските Universal студија во Холивуд можете дури и да почувствувате адреналин во филмска сцена како  „Оптимус прајм“ да е пред вас. Можете да управувате со роботот на Бамблби и да победите во битка како онаа во филмот „вистинската“.

Не пропуштајте ги „Transformers: Revenge of the Fallen” на 09.06 во 21:00  и  „Transformers: Dark of the Moon“ на 09.06 во 21:00 часот на FilmBox Premium.

Кога се споменува „Чувари на плажа“ , сигурно ве потсетува на онаа незамненлива серија од осумдесеттите! Но, тоа е новата американскиот акција од 2017 година, базиран на извонредната телевизиска серија создадена од Мајкл Берк, Даглас Шварц и Грегори Џеј. Бонан се врати на екраните со згодните sвездите во состав на  Двејн Џонсон, Зак Ефрон, Џон Бас, Александра Даддарио, Кели Рорбах и Пријанка Чопра. Приказната го следи спасувачот Мич Буканон и неговиот тим кои мора да фатат наркобос, и да се обидат да ја спасат нивната плажа.

Филмот Чувари на плажа  беше првпат објавен во 2004 година за реализација, но заглави во развојниот пекол со текот на годините. Со промена на неколку писатели кои ги пишуваа сценаријата,  конечно беше реализиран во 2017 година и Ефрон и Даддарио освоија награди за нивната глума во него.

Ефрон ја обожаваше својта физичка форма што ја разви за „Baywatch“

„Понекогаш беше тешко да се биде на сетот затоа што го чувствувате оптоварувањето на вашиот систем кога вашето тело и мозок копнеат за јаглехидрати. На таков филм, сепак, каде што сте без маица поголемиот дел од времето, мора да ја одржите таа дисциплина и режим. Но, штом еднаш ќе го направите тоа, чувствувате одлично чувство за достигнување и сакате да бидете во можност постојано да се туркате така. Никогаш не сум се чувствувал посилен или подобар во животот. Нема никаква врска со тоа колку стомачни можам да направам. Повеќе е чувството што доаѓа со знаењето дека можете да се грижите за себе доколку западнете во опасна ситуација. Тоа е уште една причина што толку многу го почитувам Двејн [„Рок“ Џонсон] - тој има неверојатна енергија и има таков оптимистички дух што е навистина инспиративно. Тој е одличен! “

Уживајте на 17.06 во 21 часот во FilmBox Premium!

Фати го Картер“ е еден од најголемите гангстерски остварувања на сите времиња, ремек-дело на крими-кино кое не можеше да се режира порано отколку што беше. До почетокот на 70-тите години на минатиот век, неславно ригорозниот британски центар за цензура започна да се лула под експериментализмот од претходната деценија и менувањето на социјалните облици. Одеднаш, она што беше прифатливо да се прикаже на екранот се крена во воздухот, а режисерите ја искористија таа можност. Особено, жанрот на криминални филмови се повеќе можеше да се ослободи од поимите за морал и да го зголеми насилството и сексуалноста, кои секогаш беа имплицитни во претходните ремек-дела како Брајтон Рок (1947). 

Веројатно најдобриот британски филм за гангстери направен досега кој од страна на BFI е оценет како 16-ти од најдобрите 100 британски филмови некогаш снимени - непоколебливата приказна за еден човек осуден по потрага за неговата одмазда која никогаш не престанува.

Силвестер Сталоне го игра Џек Картер, мафијаш од Вегас, кој доаѓа дома во Сиетл да го погреба својот брат по очигледна сообраќајна несреќа. Откако ќе се врати дома, тој почнува да верува дека можеби не било случајно. Неговото дводневно патување низ подземјето на градот го води Џек преку одмазда, повторно поврзување со семејство кое го остави многу години порано и, на крајот, откуп.

Базиран на приказната од романот „Џек се врати дома“ од Тед Луис, делумно инспириран од убиството во реалниот живот, што се случи за време на шеесеттите години, овој филм е акција што ако досега не сте ја виделе, сега е добро време за тоа! 

Запомнете го датумот 11.06 во 21:00 часот на FilmBox Stars!

Во овој фасцинантен документарец номиниран за Оскар, американскиот гитарист Рај Кудер ги обединува легендарните кубански фолк музичари Компај Сегундо, Елиадес Очоа, Ибрахим Ферер и други, за да го снимат ЦД-то кое доби Греми во нивниот роден град Хавана. Резултатот е спектакуларна компилација од концертни записи на свирки на бендот во Амстердам и познатата Карнеги Хол во Њујорк. Режисерот Вим Вендерс, кој ја доловува не само музиката, туку и животните приказни на музичарите, го направи фасцинантното дело што можете да го видите на екраните.

Како музичко место, социјалниот клуб Буенависта го доживеа врвот на ноќниот клуб во Хавана, кога  дувачките оркестри и групи  свиреа  по неколку сета секоја вечер, одејќи од клуб во клуб во текот на една недела. Честопати, бендовите им посветуваа песни на клубовите каде што свиреа. Во случајот на социјалниот клуб Буенависта, истоимената „danzón“  беше компонирана од Израел Лопез -Качао во 1938 година и настапи со „Arcaño y sus Maravillas„. Покрај тоа, Арсенио Родригез го посвети „ Buenavista en guaguancó “ на истото место. Заедно со „ Orquesta Melodías del 40“,„Maravillas“ и „Arsenio's conjunto “,беа познати како Лос Трес Грандес (Големата тројка), привлекувајќи ја најголемата публика каде и да свиреа. Овие живописни времиња во Хавана ги опиша пијанистот Рубен Гонзалез, кој играше во сетот на Арсенио, како „ера на вистински музички живот во Куба, кога имаше многу малку пари за заработка, но сите играа затоа што навистина сакаа“

Големиот успех на социјалниот клуб Буена Виста го смени животот на музичарите на подобро. ... Поминаа две децении, а неколку од оригиналните членови на Буена Виста социјалниот клуб, вклучувајќи ги Ибрахим Ферер, Компај Сегундо и Рубен Гонзалес, починаа. Но, нивната музика сè уште може да се слушне на целиот остров.

Филмот постигна голем успех на бокс-офисот, заработувајќи 23.002.182 американски долари ширум светот. Критичарите генерално беа воодушевени од приказната и особено од музиката. Филмот беше номиниран за Оскар за најдобар документарец во 1999 година. Тој ја освои наградата за најдобриот документарец на Европските филмски награди и доби седумнаесет други големи признанија на меѓународно ниво.

Уживајте со чаша вино на 19.06 во 21 часот на Filmbox Premium. Музиката ќе ви го стопи срцето и ќе ве натера да танцувате.

За повеќе новости за FilmBox следете ја Facebook страницата Filmbox Macedonia. FilmBox каналите ви ги овозможува  SPI International, а се достапни на A1 операторот како и на Neotel, Inel Internacional, Viva Net, TRD Kabel, Kanal 16 Ресен, Altra Sat 2000 Охрид, Infel KTV Охрид, Kable Kall Кичево, KDS Kablenet Прилеп и Vinsat Kabel. 

Тагови
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Филм & ТВ

Меган Фокс во секси издание за Basic

Read more

Пораснаа ќерките на Силвестер Сталоне

Read more

Сѐ што е погрешно во „Wedding Crashers“

Read more

Како изгледа денес славниот Мич од серијата „Baywatch“?

Read more
 

Сцена

10 години од смртта на Ејми Вајнхаус – музичката икона која не сакаше да биде славна

Читај повеќе

Меган Фокс во секси издание за Basic

Читај повеќе
  • play_arrow

Тејлор Свифт најплатена музичарка за 2020 година

Читај повеќе

Пораснаа ќерките на Силвестер Сталоне

Читај повеќе
  • play_arrow

Сѐ што е погрешно во „Wedding Crashers“

Читај повеќе

Како изгледа денес славниот Мич од серијата „Baywatch“?

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Last Duel“ трејлер: Историска драма со Мет Дејмон и Бен Афлек

Читај повеќе
  • play_arrow

20 години cinEdays: Доделени наградите на јубилејното издание

Читај повеќе

Гледачите ги избраа најдобрите акциони филмови на сите времиња

Читај повеќе