Финците од утре без руски гас

Б.С.Б.
/ 20.05.2022 / 18:38

Финска од утре останува без руски гас, Русија ја запре испораката поради плаќањето во рубли, пренесе BBC.

Од 21 мај „Гаспром“ ќе престане со испорака на гас, соопшти финската енергетска компанија „Гасум“. Финците известија дека руската компанија покрена арбитражна постапка по договорот за снабдување со гас, поради барањето за плаќање во рубли.

Москва од 1 април почна да прима плаќање во рубли од „непријателските држави“. Рускиот претседател Владимир Путин појасни дека одбивањето во плаќање во руска валута се смета за неисполнување на обврските во договорот.

„Гаспром“ од 27 април го запре извозот на гас во Бугарија и во Полска поради неплаќање.

Истовремено, компанијата предупреди дека ќе го намали транзитот и кон други држави.

Финската компанија соопшти дека почнувајќи од сабота, „Гасум“ корисниците ќе ги снабдува со природен гас од други извори преку гасоводот „Балтикконектор“ за време на претстојната летна сезона.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Свет

Конашенков: За 24 часа елиминирани повеќе од 780 украински војници

Read more

Протести ширум САД поради одлуката на Врховниот суд за абортусот

Read more

Џозеф: Бугарското малтретирање на Северна Македонија е веќе и проблем на НАТО

Read more

Украина нареди повлекување на своите војници од Северодонецк

Read more
 

Вести

Конашенков: За 24 часа елиминирани повеќе од 780 украински војници

Читај повеќе

Ресенчанец се обидел да прегази комунални инспектори и полицаец во Прилеп

Читај повеќе

Протести ширум САД поради одлуката на Врховниот суд за абортусот

Читај повеќе

Џозеф: Бугарското малтретирање на Северна Македонија е веќе и проблем на НАТО

Читај повеќе

За излез на Богородица и Дојран и за влез на Табановце се чека околу половина час

Читај повеќе

ЕСМ понуди 48 евра за мегаватчас производствена електрична енергија

Читај повеќе

Куќа изгоре во пожар во тетовска Шипковица

Читај повеќе

Украина нареди повлекување на своите војници од Северодонецк

Читај повеќе
  • play_arrow

Двајца загинати и 19 повредени во пукање во ноќен клуб во Осло

Читај повеќе