Финска ја отстрани свастиката од амблемот на воздухопловните сили

Финските воздухопловни сили го отстранија стариот амблем што содржеше свастика, пренесе BBC.

Долго време, амблемот на финските воздушни сили содржеше свастика и пар крилја. Сепак, свастиката, симбол стар неколку илјади години, вообичаен поврзан со нацистите, сега е отстранет од амблемот.

Финските воздухопловни сили го користеа симболот свастика од основањето во 1918 година, откако земјата се стекна со независност и долго пред подемот на нацизмот.

Синиот симбол свастика на бела позадина се наоѓаше во авионите на финските воздухопловни сили до 1945 година, и тоа не со цел да покаже верност кон нацистичка Германија, со која Финска беше во сојузнички однос.

Симболот беше отстранет од авионите по Втората светска војна, но сепак беше присутен во некои други амблеми на авијацијата, знамиња, украси и униформи.

Името на геометрискиот симбол со краци искривени под прав агол на лева и десна страна доаѓа од зборот санскрит што значи благосостојба или среќа. Овој симбол се користи илјадници години во индиската култура и низ целиот свет, додека на Западот стана популарен на почетокот на минатиот век. Но, во текот на 20-тите години на минатиот век, Адолф Хитлер ја користеше свастиката како симбол на неговата Националсоцијалистичка партија, која дојде на власт во Германија во следната деценија. Геноцидот спроведен од режимот на Хитлер, за повеќето луѓе на Западот, доведе до поврзување на свастиката со нацизмот и антисемитизмот .

Академикот од Финска Тиво Теваен вели дека во оваа земја симболот свастика може да се најде на зградите што биле подигнати во втората декада на минатиот век. Во Финска, постои идеја дека свастиката е декоративен знак, што до одреден степен, тоа и е, заклучува Теваен

URL
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Свет

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Read more

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Во 2020 животот најскап бил во Швајцарија, а најевтин во Романија

Read more
 

Вести

Приведени четири лица од Стајковци, нападнале вработен на бензинска станица

Читај повеќе

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Читај повеќе

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Читај повеќе

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Читај повеќе

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Читај повеќе

Мал број заразени со коронавирус, учениците да се вратат во училиштата

Читај повеќе

Земјава во портокалова фаза, да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе