Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Фолната киселина треба да се зема пред бременоста, но и секој ден за време на бременоста.

Препорачаните дози се 400 микрограми дневно, а главната улога на овој додаток е да обезбеди правилен раст и развој на детето, особено неговиот мозок и 'рбетниот мозок. Може да се купи во сите аптеки, а дозите не треба да се надминуваат.

Што е фолна киселина?

Фолната киселина е всушност синтетизирана форма на витамин Б9, и се нарекува фолна киселина. Фолатот е важен затоа што произведува црвени крвни клетки и помага феталната нервна цевка да се развие со текот на времето во мозокот и 'рбетниот мозок. Невралната туба е една од првите работи што се развива кај фетусот помеѓу четвртиот и шестиот месец од бременоста. Со нарушувања во развојот на невралната туба, многу проблеми може да се појават кај бебето, како што се губење на контролата на мочниот меур или парализа на нозете. Исто така, ако не се земе фолна киселина, може да настане Spina bifida или расцеп на 'рбетот, како и неможност за развој на мозокот, што може да значи смрт на бебето.

Колку фолна киселина е доволно?

Самата доза се одредува во договор со гинекологот. Некои просечни вредности се околу 400 микрограми дневно во првите месеци од бременоста, 600 микрограми од четвртиот до деветтиот месец од бременоста и 500 микрограми за време на доењето. Може да се зема на празен стомак или со оброк, во зависност од упатствата.

Важно е да започнете со земање фолна киселина веднаш на почетокот на бременоста, односно во првите три до четири недели, бидејќи тогаш се развива мозокот и 'рбетниот мозок на бебето. Некои лекари советуваат да земате фолна киселина еден месец пред зачнувањето.

Зошто е добра фолната киселина?

Фолната киселина, исто како и другите витамини земени за време на бременоста, овозможува правилен развој на бебето. Ако не се земе, може да има проблеми со нервната цевка, нецелосен развој на 'рбетниот мозок и нецелосен развој на главните делови на мозокот, а тоа потоа доведува до одредени дефекти, дури и смрт. Покрај тоа, фолна киселина служи и за спречување на:

  • предвремено породување
  • новороденче со мала тежина
  • спонтан абортус
  • компликации во бременоста
  • срцев удар или мозочен удар на трудницата

Покрај тоа, фолна киселина игра улога во растот на ткивото на мајката за време на бременоста и го намалува заморот и исцрпеноста.

Во која храна може да се најде фолна киселина?

Фолната киселина се наоѓа во интегралните житарки и темнозелениот зеленчук, како што се спанаќот, леќата, брокулата, авокадото, а се наоѓа и во јаткастите плодови, цитрусните овошја, ориз и мешунки. Сепак, количината на фолна киселина што се внесува преку храна не е доволна во бременоста, особено поради гадењето и повраќањето што се присутни кај некои бремени жени и затоа е неопходно да се земаат додатоци.

Дали земањето фолна киселина има несакани ефекти?

Доколку се зема во препорачаните дози, фолната киселина нема несакани ефекти. Сепак, некои бремени жени може да забележат благо гадење, чуден вкус во устата, губење на апетит, проблеми со спиењето. Во ретки случаи, може да се појави алергиска реакција на фолна киселина, која може да се забележи со осип на кожата, чешање и црвенило.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Здравје

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Read more

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Read more

Се шири нова варијанта на корона: 5 симптоми по кои ќе ја познаете Pirola

Read more

Ја зголемуваат енергијата: Намирници што ќе ви помогнат при чувство на замор

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе