Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

По неодамнешниот прекин на производството на моделот Mondeo, втората жртва поради офанзивата на теренци/кросовери ќе биде Focus, чие производство ќе престане во 2025 година.

Во неодамнешната изјава за медиумите, првиот човек на европската филијала на Ford, Стјуарт Роули, ги потврди претходните најави од „синиот овал“ дека сегашната четврта генерација на Focus ќе биде последна, бидејќи популарниот модел на Ford од C-сегментот од 2025 година ја напушта сцената.

Претстојното заминување на четвртата генерација на Focus во голема мера се должи на намалената побарувачка за неизградени автомобили, бидејќи сѐ повеќе купувачи во Европа се одлучуваат за теренци и кросовери, а од Ford пристигнаа и вести дека се заинтересирани за продажба на нивните производствени капацитети во Сарлуи (Германија) каде што се произведува Focus.

Не е откриено што ќе биде со околу 4.600 работници кои работат во споменатата фабрика, но Ford не крие дека поради ситуацијата во завојуваната Украина, каде што се произведува мултимедијалниот систем SYNC4 за Focus, времето на чекање за испорака на споменатата компонента е повеќе од 12 месеци.

Тагови
реклама

Авто новости

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Read more

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Read more

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Read more

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Read more
 

Автомобили

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Читај повеќе

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Читај повеќе

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе