Ford го претстави електричниот Mustang Mach-E

Со Mustang Match-E, Ford влегува во светот на електричните автомобили.

Првиот автомобил на Ford кој ќе биде целосно електричен, за купувачите во САД ќе биде достапен до крајот на декември.

Автомобилот ќе има погон со две батерии, од кои едната ќе има 75,7, a другата 98,8 kwH кои со едно полнење можат да поминат од 338 до 483 километри.

Ford Mach-E ќе биде достапен со неколку пакети опреми опрема.

Основниот Мustang Мach-Е со „послабата“ батерија има погон од 258 коњски сили и 415 Nm максимален вртежен момент.

Со поголемиот капацитет на батеријата достигнува 286 коњски сили и 415 Nm, односно 337 коњски сили и 565 Nm во комбинација со AWD погон, што е доволно за забрзување од 0 до 100 км/ч. за помалку од 6 секунди.

Цената во САД изнесува од 43.895 до 60.500 долари.

реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Авто новости

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Read more

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Read more

Fiat Panda Cross е најдобриот кросовер за 2020 година

Read more

Како изгледа испораката на Bugatti Divo, вреден 5,4 милиони долари?

Read more
 

Автомобили

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Читај повеќе

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Читај повеќе
  • filter

Fiat Panda Cross е најдобриот кросовер за 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа испораката на Bugatti Divo, вреден 5,4 милиони долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн Џејмс го претстави новиот електричен Hummer

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендата: Дали би возеле „рено четворка“ на струја?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Читај повеќе
  • filter

Hyundai објави тизери за електричниот SUV Ioniq 5

Читај повеќе

Продажбата на Renault во светот лани опадна за 21,3 отсто

Читај повеќе