Формула 1 има намера да се префрли на еколошко гориво во 2026 година

Ф1
МИА
/ 27.06.2022 / 15:08

Формула 1 напредува во имплементацијата на мерките со цел да се дојде до нула емисии на јаглерод до 2030 година.

На својата официјална веб-страница, Формула 1 објави дека го намалила својот јаглероден остаток поради работа од далечина, намалувајќи ја потребата за транспорт на опрема, а канцелариите на Ф1 користат 100% обновлива енергија.

– По успешното воведување сезонава на гориво Е10 кое содржи 10% етанол, ги намаливме емисиите на CO2 во целина. Ф1 работи со партнерот Aramco и сите големи производители на гориво за да развие 100% одржливо гориво што ќе биде воведено во новата формула на моторот во 2026 година, се вели во соопштението на Формула 1.

Тркачката серијата има намера да работи со Формула 2 и Формула 3 за тестирање на почисти горива.

Се известува и дека во иднина се планира да се изградат идни календари на турнирот, имајќи го предвид подобрувањето на логистиката на карго транспортот.

реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Ф1

Во шокантен расплет францускиот Ф1 тим загуби двајца возачи за 24 часа

Read more

Корина Шумахер: Михаел ми недостига секој ден, ни фали на сите

Read more

Сензација на Латифи на дождливиот Хунгароринг

Read more

Хамилтон откри кој му бил најтежок противник во кариерата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе

Леброн сѐ уште размислува за понудата од речиси 100 милиони долари за нов договор

Читај повеќе