Останато

filter

29 мај 1953, првпат бил освоен највисокиот планински врв Монт Еверест

На 29 мај 1953 година, Едмунд Хилари и шерпасот Тенцинг Норгај први во историјата на човештвото се искачија на највисокиот врв на земјата, „покривот на светот“ Монт Еверест, висок 8.848 метри.
Read more
filter

Убавините на Француска Полинезија

Француска Полинезија е прекуморска територија во состав на Франција која се наоѓа во јужниот дел на Тихиот Океан. Изобилува со надреална убавина, чиста и бистра океанска вода и речиси недопрена природа, земна и водна.
Read more
filter

Знамињата на италијанските региони

За љубителите на вексилологијата, поглед во знамињата на Италија, поточно оние на регионите.
Read more
filter

Некои од најубавите фотографии од Земјата што НАСА ги има направено

Американската вселенска агенција НАСА ги објави најубавите фотографии од планетата Земја.
Read more
filter

Ден на знамето во Полска

Со маски и визири, Денот на знамето беше одбележан кај замокот Крулевски во Варшава, главниот град на Полска.
Read more
И мачките знаат да флертуваат
filter

И мачките знаат да флертуваат

На луѓето им е многу здодевно во карантин па затоа на креативноста ѝ нема крај.
Read more
Што остана од Припјат 34 години по нуклеарната катастрофа?
filter

Што остана од Припјат 34 години по нуклеарната катастрофа?

На денешен ден, 26 април 1986 година се случи нуклеарната катастрофа во Чернобил во која загинаа 31 човек, а безброј луѓе беа изложени на радијација.
Read more
„Follow Me To“, карантинска верзија
filter

„Follow Me To“, карантинска верзија

Веројатно се сеќавате на популарниот фото тренд „Follow Me To“ инспириран од рускиот фотограф Мурад Осман и неговата девојка Наталија Закарова кој потоа се претвори во инспирација за различни верзии.
Read more
Феноменот на Розова Супермесечина низ фотографии
filter

Феноменот на Розова Супермесечина низ фотографии

Ноќеска Месечината беше посјајна и поголема од обично благодарение на небесниот феномен наречен Розова Месечина.
Read more
Верверичките во ЗОО Скопје прославија роденден
filter

Верверичките во ЗОО Скопје прославија роденден

Пред една година, на 31 март 2019, неколку мали верверички, уште непрогледани, биле пронајдени на Водно. Човекот кој ги пронашол ги однесол во Зоолошката градина каде вработените радо ги примиле.
Read more
Креативни решенија за заштита во коронапокалипса
filter

Креативни решенија за заштита во коронапокалипса

Корисниците на социјалните мрежи веќе ѝ дадоа име на пандемијата со новиот коронавирус кој ја предизвикува болеста COVID-19 и сѐ што се случува како последица на неа.
Read more
Поштар на денот
filter

Поштар на денот

Додека светот се справува со пандемијата на коронавирус и милиони луѓе се во самоизолација, има уште многу луѓе кои продолжија активно и надвор од домот да ги обавуваат нивните работни должности, за да може останатите да продолжат да живеат нешто
Read more
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more