Уметност

filter

Убавините на Македонија преку објективот на Евгениј Хоуп

Под псевдонимот на писателот Евгениј Хоуп се крие Милош Димковски од Куманово кој е инспирација на многу млади луѓе во Македонија. Писател, автостопер, фотограф – со сигурност сте налетале на неговиот профил на Instagram.
Read more
filter

Временска капсула: Поглед во колиба со зачувани предмети од пред 100 години

Ребека е фотографка чија страст е истражувањето стари, напуштени градби полни со недопрена историја. Таа имала можност да ја фотографира оваа колиба од 19. век во која никој не живеел од 2015 година.
Read more
filter

Победници во натпреварот за најдобри фотографии на загрозен вид гепарди

Објавени се победниците во натпреварот за најдобри фотографии во серијалот Remembering Wildlife на Charity picture book.
Read more
filter

Цртањето графити не е криминал

Ширум САД и светот секој ден се појавуваат нови графити и мурали во чест на Афроамериканцот Џорџ Флојд кој беше убиен при апсење.
Read more
filter

Еве, се сончам

Повеќето од нас со душа ги чекаaт топлите денови, особено по снегот во март и времето поминато дома поради пандемијата. Сончевата светлина влијае позитивно на нашето расположение и ја храни кожата со витамин Д.
Read more
filter

Како би изгледале познатите историски личности денес?

Бека Саладин е графички дизајнер. Уште од мала замислувала како би изгледале познатите историски личности во 21. век. 
Read more
filter

Фасцинантни фотографии од 11-годишно девојче со албинизам и хетерохромија

Во моментот кога фотографката Амина Арсакова ја забележала 11-годишната Амина Епендиева во трговски центар, била заинтригирана од нејзината ретка убавина. 
Read more
filter

Искрени илустрации за секојдневието на мајка со двегодишно дете

Да се биде родител воопшто не е лесно. Илустраторката Анастаија Ликова тоа го знае многу добро и го преточува преку нејзиниот талент за цртање.
Read more
filter

Сликарка ја претвори куќата во уметничко дело за време на карантин

Сите на свој начин се справуваме со пандемијата и карантинот. Француската уметница Натали Лете ги преточи овие тешки времиња низ нејзиниот талент во прекрасни мурали со кои ја наслика целата куќа.
Read more
filter

Најдобрите фотографии од Comedy Wildlife Photography Awards 2020

Позитива на денот: Bored Panda направи галерија од 12-те најдобри фотографии кои досега пристигнаа за конкурсот The Comedy Wildlife Photography Awards 2020.
Read more
filter

Најсмешните мемиња за серијата „La casa de papel“

La Casa de Papel стана најбараната серија на стриминг сервисите ширум светот. Главните ликови се нарекуваат според градови(Токио, Рио, Берлин, Хелсинки), а тие заедно со мистериозниот Професор(Еl Profesor) кој е мозокот на операцијата, ја
Read more
filter

Фасцинантни фотографии од најубавите животни и птици во Индија

Индија е несомнено една од најинтересните земји во светот. Тоа нè изненадува со своите контрасти, не воодушевува со своите традиции и култура и останува мистерија за повеќето странци.
Read more
реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more