Вести

filter

16 јули 1918, Болшевиците го егзекутирале царското семејство Романови

Доцна вечерта околу полноќ помеѓу 16 и 17 јули во 1918 година, руското царско семејство Романови биле ладнокрвно егзекутирани од страна на Болшевиците.
Read more
filter

15 јули 1928, во Скопје слетал првиот патнички авион

На денешен дрен во далечната 1928 година во Скопје слетал првиот патнички авион со што бил означен почеток на авиосообраќајот во земјава.
Read more
filter

13 јули 1985, масовни хуманитарни концерти за гладните во Етиопија

Инцијативата наречена Live Aid за собирање на парична помош за сузбивање на огромната глад која ја зафатила Етиопија резултирала со масовни концерти во неколку држави ширум светот.
Read more
filter

12 јули 1943, Црвената армија ги запрела нацистите кај Курск

Една од најголемите битки во современата воена историја се случила на денешен ден и претставувала клучен пресврт за конечниот епилог на Втората светска војна.
Read more
filter

10 јули 1962, сателитот Telstar започнал ТВ пренос во живо од Европа во Америка

Лансиран од Кејп Канаверал на Флорида, прикачен на ракетата Thor-Delta, сателитот Telstar успешно емитувал телевизија, телефонски повици и телеграфски слики поврзувајќи го светот.
Read more
filter

9 јули 1816, Аргентина прогласила независност

На денешен ден на конгрес во градот Тукуман била прогласена независноста на Аргентина и воедно ставен крај на шпанското колонијално владеење.
Read more
filter

8 јули 1709, Русите ги поразиле Швеѓаните во Битката кај Полтава

Клучната битка која го најавила падот на Шведска за време на Големата северна војна се случила на денешен ден близу градот Полтава во денешна Украина.
Read more
filter

7 јули 2007, избрани биле новите 7 светски чуда

На денешен ден, 7 јули, во 2007 година, на свеченост одржана на „Да Луж“ стадионот на фудбалскиот клуб Бенфика во Лисабон, Португалија, биле прогласени новите 7 светски чуда.
Read more
filter

6 јули 1885, Луј Пастер за прв пат употребил вакцина против беснило

Вакцината против беснило Пастер ја создал тестирајќи ја врз зајаци. Потоа ја тестирал врз 50 кучина пред да почне да ја тестира и на луѓе.
Read more
filter

3 јули 1988, американски брод по грешка соборил ирански патнички авион

Во Персискиот Залив, американскиот крузер „Vincennes“ по грешка соборил ирански патнички авион мислејќи дека е непријателски воен авион кој се подготвува за напад. Загинале сите 290 луѓе во авионот.
Read more
filter

2 јули 1900, изведен бил првиот лет со цепелин

На денешен ден, 2 јули, во 1900 година, Фердинанд фон Цепелин го извел првиот лет со дирижабл и тоа над Боденското Езеро во Јужна Германија.
Read more
filter

1 јули 2000, пуштен бил големиот Ересундски мост

Комбинација на железнички и автомобилски сообраќај, мостот Ересунд ги поврзува Шведска и Данска преку Ересундскиот Теснец, оттаму и името.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Ралф Шумахер призна дека е геј: Ја шокира јавноста со фотографија и испрати порака по години молк и пропаднат брак

Read more