Вести

filter

14 јуни 1777, САД го добиле првото официјално знаме

На денешен ден за време на Американската револуција Континенталниот Конгрес усвоил резолуција со која „знамето на Соединетите Држави ќе бидат 13 ленти црвени и бели“ и дека „Унијата ќе ја сочинуваат 13 ѕвезди, бели на сина позадина, претст
Read more
filter

Арсовска ја претстави новата Ботаничка градина

Новата Ботаничка градина во Скопје е раззеленета и подготвена за посетители. Градоначалничката Данела Арсовска со низа фотографии го објави новото зелено катче во македонската престолнина.
Read more
filter

12 јуни 1942, Ана Франк за роденден го добила дневникот

За својот 13-ти роденден Ана Франк ја добила книгата која подоцна ќе доживее светска слава како „Дневникот на Ана Франк“ во која девојчето ги опишува случувањата на нејзиното семејство за време на нацистичката окупација.
Read more
filter

11 јуни 1955, 84 загинале во најсмртоносната трка на ФИА

Дури 84 луѓе загинале, а 120 биле повредени откако еден од тркачите на познатата трка 24 часа Ле Ман излетал од патеката и удрил директно во публиката.
Read more
filter

10 јуни 1916, Арапите ја освоиле Мека од Османлиите

Арапското востание кренато само два дена претходно веднаш дало резултати откако Арапите ги победиле и избркале Османлиите од светиот град Мека.
Read more
filter

9 јуни 1898, Кина го отстапила Хонгконг на Обединетото Кралство

Со договор помеѓу Лондон и Пекинг, Кина на Обединетото Кралство му го отстапила Хонгконг на 99 години.
Read more
filter

8 јуни 793, Викинзите ја нападнале Нортамбрија

Општо прифатено е дека на денешен ден Викинзите го извршиле нивниот прв напад на британско тло откако опустошиле манастир на островот Линдисфарн близу бреговите на англо-саксонското кралство Нортамбрија.
Read more
filter

7 јуни 1993, загинала НБА ѕвездата Дражен Петровиќ

На денешен ден на автопатот Нирнберг-Минхен во сообраќајна несреќа загинал Дражен Петровиќ, еден од најдобрите кошаркари во историјата.
Read more
filter

6 јуни 1944, почнал Десантот на Нормандија

Десантот на Нормандија, познат уште и како Операција Нептун, бил десант на Сојузниците во Втората светска војна во Нормандија на 6 јуни 1944 година (Денот Д). Пошироката операција била наречена Операција Оверлорд.
Read more
filter

5 јуни 1945, сојузниците ја поделиле Германија

Откако сојузничките сили ги поразиле нацистите, воспоставиле целосна контрола над Германија и воедно ја поделиле.
Read more
filter

4 јуни 1783, изведен бил првиот лет со балон

Браќата Монголфје пред три века јавно го демонстрирале првиот лет со балон, нивен пронајдок.
Read more
filter

2 јуни 2019, Вардар по вторпат ја покори ракометна Европа

На фајнл-фор турнирот во Лигата на шампионите на ЕХФ, Вардар со 27:24 го совлада унгарски Веспрем и по вторпат ја освои титулата ракометен првак на Европа.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more