Фото

filter

Бејрут по експлозиите, низ фотографии

Најмалку 100 луѓе починаа, над 4.000 се повредени и стотина се исчезнати по разорните експлозии на пристаништето во Бејрут, главниот град на Либан. Се стравува дека сè уште има луѓе заробени под урнатините, пренесе Guardian.
Read more
filter

Што сѐ плови во Вардар?

Фотографот на Медиумската информативна агенција (МИА) Дарко Попов сними вознемирувачка глетка во центарот на Скопје – во водите на Вардар има големо количество на ѓубре.
Read more
filter

5 август 1962, пронајдено безживотното тело на Мерилин Монро

Околу 3 часот по полноќ, д-р Ралф Гринсон, психијатарот на Монро, пријавил во полиција дека го нашол безживотното тело на Мерилин Монро, најпознатата холивудска глумица од 50-тите години на минатиот век и секс-симбол.
Read more
filter

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

На јужната хемисфера, државата Викторија во Австралија прогласи вонредна состојба поради коронавирусот и воведе дополнителни забрани и ограничувања во движењето.
Read more
filter

4 август 1952, првиот прекуатлантски лет со хеликоптер

Хеликоптери на Американската воздухопловна спасuвачка единица слетале во Западна Германија со што успешно го завршиле првиот прекуатлантски прелет со хеликоптер.
Read more
filter

Убавините на Азорските Острови

Азорските Острови, или скратено Азори, се наоѓаат во регионот Макаронезија во Атлантскиот Океан, 1.360 километри западно од брегот на Португалија, земјата на која ѝ припаѓаат.
Read more
filter

30 јули 2003, Volkswagen ја произведе последната „буба“

По 65 години во производство, на денешен ден престана да се произведува легендарниот германски автомобил.
Read more
filter

Протест на туристичките работници

„Туризмот на респиратор“,„Ни треба помош сега и веднаш“, „Триста туристички агенции ќе стават клуч на врата“, „Државата ќе загуби милионски суми од даноци“, „Автобусите ќе останат паркирани“, „Помош за агенциите значи спас за туризмот“, бе
Read more
filter

Низ фотографии: Како работат рестораните и кафулињата во светот?

Новото нормално подразбира поинаква адаптација на секојдневниот живот, додека трае пандемијата на коронавирусот.
Read more
filter

Секси среда

Read more
filter

29 јули 1890, се самоубил Винсент ван Гог

На денешен ден извршил самоубиство големиот холандски сликар, Винсент ван Гог (правилниот изговор е Винцент ван Хох).
Read more
filter

Како беше на МКЦ за Скопје?

Настанот „МКЦ за Скопје“ се одржа во неделата како дел од одбележувањето на годишнината од скопскиот земјотрес.
Read more
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more