Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Неколку стотици припадници на француските сили се обидуваат да ја вратат контролата врз делови од Нова Каледонија по шестата ноќ на насилни немири на овој архипелаг во Пацификот.

Групи тешко вооружени француски маринци и полиција патролираат во главниот град Нумеа на најголемиот остров Гран Тер, каде што улиците се преполни со урнатини и пожари по уште една ноќ на насилство. Засега официјално е потврдена смртта на пет лица, додека стотици други се повредени.

Француските власти очекуваат дека со доаѓањето на специјалните сили од Франција ситуацијата ќе биде ставена под контрола.

„Засилувањата ќе ги контролираат областите кои ни се лизнаа од раце во последните денови“, изјави највисокиот француски функционер на Нова Каледонија, Луи Ле Фран.

Повеќе од 1.000 припадници на специјалните сили се испратени на островот и може да се видат како се движат низ Нумеа во црвени беретки со гас-маски и штитови за немири.

Новинарите на AFP во градската населба Магента пронајдоа изгорени возила и згради додека полициските сили се обидуваат да ја вратат контролата врз многу делови од главниот град. Жителите јавуваат дека во текот на ноќта слушнале звук од ротори на хеликоптер, односно истрели и големи експлозии.

Двајца жандарми се убиени, едниот е застрелан во главата, а другиот е убиен од пријателски оган, соопштија официјални лица. Меѓу жртвите имало и тројца староседелци од заедницата Канак.

Париз ја обвини сепаратистичката група позната како CCAT дека стои зад немирите. Десет активисти за независност се ставени во домашен притвор и властите ги обвинуваат за организирање насилство.

Нова Каледонија е француска колонија од XVIII век и населението е поделено околу тоа дали архипелагот треба да остане под контрола на Париз или да стане независна земја.

Последниот циклус на насилство беше поттикнат од плановите во Париз да се воведат нови правила во Нова Каледонија кои би можеле да им дадат право на глас на десетици илјади жители што не се домородни, кои живеат на островот повеќе од 10 години. Групите за независност велат дека тоа ќе го намали гласот на домородните Канаци, кои сочинуваат околу 40% од населението кое брои 300.000. BBC наведува дека во последните 25 години околу 40.000 француски граѓани се преселиле во Нова Каледонија откако француските власти го стимулираа доселувањето за да можат да ги надгласуваат домородните народи. На тој начин и успеаја да ги поткопаат референдумите за независност на Нова Каледонија во 2018 и 2021 година кога 57% и 53% гласаа против. Домородното население гласаше за отцепување.

Француската влада укажа на вмешаноста на „азербејџански актери“ во насилните протести и го продлабочи дипломатскиот спор меѓу двете земји. Баку ги негираше тврдењата.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Свет

Иднината на војувањето: Како води кинески командант со вештачка интелигенција?

Read more

Орбан најде нов начин да ја нервира ЕУ

Read more

12-годишно девојче жртва на групно силување во Франција, еврејската заедница е гневна

Read more

Рускиот претседател слета во Северна Кореја: Ким и Владимир заедно против Западот

Read more
 

Вести

Иднината на војувањето: Како води кинески командант со вештачка интелигенција?

Читај повеќе

Отворен повик за мобилност на млади таленти од Западен Балкан на филмски фестивали

Читај повеќе

Данела Арсовска по 20-ти пат достави предлог одлука за нови еко автобуси

Читај повеќе

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Читај повеќе

Петмина осомничени за насилство во дворот на Клинички

Читај повеќе

Орбан најде нов начин да ја нервира ЕУ

Читај повеќе

Пад на доларот

Читај повеќе

12-годишно девојче жртва на групно силување во Франција, еврејската заедница е гневна

Читај повеќе

Топлотен бран во Македонија: Температури до 38°C

Читај повеќе