Friends го предвидоа Facebook, Симпсонови – Трамп за претседател

Поп-културата се покажува како еден од најискрените и најреални критичари на општеството.

Од музика до ТВ и филм, овие содржини претставуваат најдобар запис за времето во кое живееме.

Но, понекогаш поп-културата е пред своето време, особено кога станува збор за ТВ-серии. Сценаристите и креативните директори на две од најпопуларните ТВ-серии на сите времиња – Friends и The Simpsons -  можеби немаат натприродни моќи на предвидување, но имаат одлични вештини на набљудување и анализирање.

Во епизода на Симпсонови од 2000 година, сценаристите направија едно од нивните бројни предвидувања – дека Доналд Трамп ќе се кандидира за претседател и тоа откако претходно се спушти по ескалатор со сопругата Меланија.

Ова сепак е неспоредливо во однос на тоа како сценаристите на Friends ја предвидоа појавата на социјалната мрежа Facebook.

Во епизодата „The One With The Memorial Service“ од 2003 година, една година пред Марк Закерберг да го создаде The Facebook, Рос и Чендлер користат студентски сајт за мрежно комуницирање сличен на денешниот Facebook.

Во епизодата од сезона 9, Рос го отвора лаптопот и му вика на Чендлер: „Си го видел ова? Новиот сајт за поранешни и сегашни студенти од нашиот колеџ. Баш е кул! Може да објавуваш пораки што ги читаат другите луѓе, да им кажеш што ти се случува.“

На тоа Чендлер одговара (саркастично, како и секогаш):

„Ууу супер, сега можам уште побрзо да им кажам на сите дека немам ни работа, ни деца.“

Повеќе примери за тоа како поп-културата ја предвиде иднината, погледнете во видеото:

реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

ДИК: СДСМ освои 36,48% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ 35,47%

Read more

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Read more

Филм & ТВ

Пеколен спојлер во трејлерот за петтата сезона на „Lucifer“

Read more

Излезе трејлерот за „Street Survivors: The True Story of the Lynyrd Skynyrd Plane Crash“

Read more

Животот на Наја Ривера низ фотографии

Read more

Животот на Кели Престон низ фотографии

Read more

Сцена

  • play_arrow

Пеколен спојлер во трејлерот за петтата сезона на „Lucifer“

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за „Street Survivors: The True Story of the Lynyrd Skynyrd Plane Crash“

Читај повеќе
  • filter

Животот на Наја Ривера низ фотографии

Читај повеќе
  • filter

Животот на Кели Престон низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет нови серии кои мора да ги гледате ова лето

Читај повеќе

Кино под отворено небо: Циклус филмови со Чарли Чаплин во Кинотека

Читај повеќе

EXIT откажан поради алармантната ситуација со коронавирусот во Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе