КВАЛИФИКАЦИИ ЗА У19 ЕУРО 202

Фудбалерите до 19 години ја минаа првата квалификациска рунда

Македонска репрезентација ја оствари потребната победа над Луксембург и како втора во групата се пласираше во втората фаза од квалификациите за пласман на У19 ЕУРО 202О.

Младите Македонци мораа да го совладаат Луксембург и да се надеваат дека Англичаните ќе ја победат Босна и Херцеговина со неколку голови разлика.

Отпорот на гостите од Луксембург беше скршен дури во претпоследната минута пред паузата кога Давид Тошевски постигна гол. Само моменти подоцна, во судиското надополнување на 2:0 зголеми Арби Воша.

Гостите пропуштија колосална шанса да го постигна својот прв гол во овие квалификации. Во 65-тата минута Хелд ја затресе стативата, а по одбиената топка Хансен успеа да промаши празен гол.

Во 79-тата минута Бојан Димовски од далечина упати силен удар кој заврши во пречката, а само минута подоцна Абдулвахит Мурати со глава постигна трет гол.

Победата од 3:0 беше доволна за Македонија да се пласира во таканаречената Елитна фаза од квалификациите бидејќи услуга ни направи Англија која со 4:1 ја победи Босна и Херцеговина. Македонија оди понатаму поради подобра гол-разлика од Босанците, односно поради повеќе постигнати голови (3 наспроти 2).

Претходно нашите надежи во првото коло одиграа без голови против Босна и Херцеговина, а во саботата во второто коло беа преслушани од Англија губејќи со 5:0.

Конечна табела:

Англија и Македонија одат во Елитната фаза од квалификациите, додека Босна и Херцеговина ќе се надева дека како најдобра третопласирана репрезентација ќе им се придружи. Елитната фаза ќе се игра во март исто така во групи од по 4 репрезентации.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Фудбал

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Read more

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Read more

Шестмина позитивни во Атлетик

Read more

Спорт

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе

Шестмина позитивни во Атлетик

Читај повеќе

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе