Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Репрезентацијата на Данска во првите две кола од групната фаза на ЕП во Германија собра вкупно два бода со ремито против Словенија и Англија, а во последното коло ќе бара премин во следната рунда од натпреварувањето против Србија.

Избраниците на Каспер Хјулманд оставија многу добар впечаток на теренот, но најмногу се зборува за нивниот потег надвор од теренот.

Според новиот договор со Данскиот фудбалски сојуз, машката и женската репрезентација на земјата ќе добиваат еднакви премии и бонуси за настапи и резултати на големите натпреварувања. Најзаслужни за тоа се фудбалерите од репрезентацијата кои ги одбија покачувањата за да бидат рамноправни со колешките.

Истовремено за 15 отсто е намалено и осигурувањето за машката екипа, што предизвика зголемување на осигурувањето на женскиот тим за 50 отсто, но и на помладите селекции.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фудбал

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе