Фудбалската публика се враќа на трибините во Црна Гора

Натпреварите во Црна Гора, за разлика од многу други европски фудбалски првенства, ќе се играат со присуство на публика, одлучи црногорската Влада на чело со премиерот Душко Марковиќ.

„Ќе бидат дозволени свадби, крштавки, ограничен број на публика на спортските настани со почитување на соодветните мерки“, изјави Марковиќ.

Будуќност е лидер на табелата со 11 бодови повеќе од двојниоот првак Сутјеска, а првенството продолжува во сабота.

За разлика од Фудбалскиот, Одбојкарскиот и Ракометниот сојуз на Црна Гора ги поништија натпреварувањата од 22 април, а иако во меѓувреме беше дозволено да се тренира, истото го направи и Кошаркарскиот сојуз на 14 мај по консултација со клубовите.

Публика на натпреварите е дозволено да има само во Белорусија, а останатите лиги кои добија зелено светло од владите да се рестартираат, ќе се играат без физички присутна публика на трибините.

Првенствата во Франција, Холандија и Белгија се целосно откажани и нема да се доиграат.

Според најновите податоци, во Црна Гора има 324 регистрирани случаи на COVID-19, од кои 315 оздравеа и девет починаа.

реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Фудбал

Арсенал и Лестер ремизираа, чекор назад за двете екипи

Read more

Милан го среди Јуве, бламажа на Лацио

Read more

Времеплов: 46 години од митското финале на Кројф и Бекенбауер

Read more

Камера сними гром како удира во голман

Read more

Спорт

  • play_arrow

Арсенал и Лестер ремизираа, чекор назад за двете екипи

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан го среди Јуве, бламажа на Лацио

Читај повеќе

Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 46 години од митското финале на Кројф и Бекенбауер

Читај повеќе
  • play_arrow

Камера сними гром како удира во голман

Читај повеќе

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Вердер избори опстанок во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автогол му ја донесе победата број 200 на Мурињо

Читај повеќе

АТП со важна промена во системот за рангирање

Читај повеќе