Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Целиот тим на Карпати од Лавов замина во карантин откако дури 25 лица излегоа позитивни на тестовите за коронавирусот.

Меѓу позитивните има фудбалери, членови на стручниот штаб и вработени во клубот. Вкупно 65 луѓе од клубот биле тестирани и дури 25 изглегле позитивни. Најголемиот дел од позитивните немале никакви симптоми.

„Заразените се ставени во самоизолација, додека останатиот дел од клубот е ставен во двенеделен карантин и сите тренинзи и активности се прекинати“, стои во соопштението на украинската лига.

Фудбалот во Украина се реактивираше изминатиов викенд, но Карпати не играше. Наредните два натпревара на тимот се одложени меѓу кои и градското дерби со Лвив закажано за 7 јуни, како и пресметката со Днипро-1 на 13-ти. Карпати се натпреварува во плеј-аут зоната на најквалитетната украинска лига.

Дваесет и петте позитивни во Карпати се всушност рекорд во фудбалскиот свет. Карпати е број еден во светот по заразени членови, повеќе од било кој друг фудбалски клуб, а веројатно и спортски.

реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Фудбал

Челси падна кај Вест Хем, Лестер продолжува да тоне

Read more

Интер броеше до 6, автогол го спаси Милан

Read more

Го платија 120 милиони евра за да седи на клупа

Read more

Левандовски: Имаме големи шанси за триумф во Лигата на шампионите

Read more

Спорт

  • play_arrow

Челси падна кај Вест Хем, Лестер продолжува да тоне

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер броеше до 6, автогол го спаси Милан

Читај повеќе

Вардар доби тешка група во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Го платија 120 милиони евра за да седи на клупа

Читај повеќе

Левандовски: Имаме големи шанси за триумф во Лигата на шампионите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: Пред 8 години моќната Шпанија ја прегази Италија и ја покори Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси влезе во клубот 700: Против кого постигнал најмногу голови?

Читај повеќе

Пиоли: Ибра ќе игра, тој е како лав

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти изненаден на прес, не знае дека му заминал играч

Читај повеќе