Функционерите треба да бидат пример за почитување на мерките, смета Филипче

Градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ се венчаше во средновековниот манастир Грачаница во Косово. Денеска на новинарско прашање на тема свадби, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека функционерите треба да дадат пример дека се почитуваат мерките.

„Кога од граѓаните бараме да се почитуваат мерките ние самите треба да сме првите коишто тоа го правиме со сопствен пример“, порача министерот за здравство Венко Филипче. 

Запрашан за коментар за градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, кој викендов направи свадбена церемонија во Косово, тој објасни:

„ Сметам дека ние сите коишто сме посебно на функции треба да дадеме пример со сопственото однесување како треба да се прави. Не е работата да се направи трик на системот. Точно е дека не се прекршени препораките и законите во нашата земја, меѓутоа ние сме првите, посебно функционерите коишто треба да покажеме на граѓаните како се почитуваат мерките, посебно што и од граѓаните го бараме сето тоа и кажуваме дека имаме проблем и со пациенти и со новодијагностицирани во болници токму таму кај што не се почитуваат мерките. Апсолутно го осудувам“, рече министерот за здравство Филипче. 

реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Македонија

Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Read more

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола

Read more

Вести

Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Читај повеќе

САД воведoa санкции против три руски компании

Читај повеќе

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Читај повеќе

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола

Читај повеќе

Што правел Трамп од денот на претседателските избори?

Читај повеќе

Од Зимбабве секоја година илегално се изнесува злато вредно 1,5 милијарди долари

Читај повеќе

Кривична за сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот

Читај повеќе

Шпанија: На прослави за Божик и Нова година до 6 лица

Читај повеќе