Футуристички концепт: Ротирачки облакодер што генерира електрична енергија

Концептот на облакодер замислен во Дубаи претставува увид во иднината што порано се сметаше само за научна фантастика.

Дубаи можно е да добие облакодер со футуристички дизајн благодарение на концептот создаден од турскиот архитект Хајри Атак заедно со неговите колеги. Тоа е облакодер дизајниран така што може да ротира кога дува ветер.

Концептот наречен Squall Tower неодамна беше презентиран преку социјалните мрежи. Дизајнот е инспириран од турбини на ветер, и за разлика од стандардните облакодери кои се спротивставуваат на силата на ветрот, оваа кула ја користи за да се врти.

Облакодерот се состои од три сегменти дизајнирани да ротираат полека со одредена брзина. Сегментите се вртат околу централната оска и се поврзани со бројни тунели.

Една ротација трае 48 часа со или без ветер, а како и другите ротирачки ресторани, кулата може да им обезбеди на посетителите целосен поглед на Дубаи.

Кулата може да ротира без ветер и при тоа да генерира електрична енергија. Исто така, би имала хелиодром одозгора, а ротирачките влезови во неговата основа би овозможиле пристап до ротирачките кули.

Засега е непознато кога и дали ќе започне изградбата.

реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Read more

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Read more

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Read more

Архитектура

Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Read more

Од двокатен автобус направиле дом од соништата

Read more

Во внатрешноста на Cyberhouse бункерот на Илон Маск

Read more

Како изгледа пивница претворена во луксузен дом во Лондон од 7,25 милиони фунти?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Жените кои го променија светот

Читај повеќе

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Читај повеќе

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Читај повеќе

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Читај повеќе

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Читај повеќе

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Читај повеќе

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Читај повеќе