Футуристички концепт за град на Марс во кој може да живеат 250.000 луѓе

Додека ровер на НАСА ја истражува Црвената планета, а Илон Маск планира како до таму да ги однесе луѓето, објавени се и првите планови за изградба на футуристички град на Марс. Овој кул концепт откри како би можело да изгледа првиот град на Марс.

Архитектонското студио ABIBOO откри интересен концепт за тоа како би изгледал животот на Црвената планета. Градот е наречен Nuwa и претставува прва заедница на Марс, во него може да живеат 250.000 луѓе.

Изградбата е планирана така што луѓето би имале пристап до сончева светлина без ризик од преголемо изложување на радијација.

ABOBOO планира да започне со изградба во 2054 година, а првите жители би требало да се доселат до 2100 година.

Целта на проектот е да се изгради самоодржлива цивилизација на површината на Марс која ќе може да опстане без постојан транспорт на намирници од Земјата.

„Ќе мора да направиме бројни анализи за да се обидеме да сфатиме какви околности нè чекаат. Мора да се соочиме со предизвиците на Марс, еден од нив е гравитацијата. За среќа, тука се CO2 и водата, тоа е голема предност. Со помош на вода и CO2 ќе може да создадеме јаглерод, а со помош на него челик. Во суштина, ABIBOO планира да користи единствено материјали од Марс за изградба на градот“, стопи во соопштението на компанијата.

Remote video URL
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Архитектура

Архитектура на иднината: Како треба да изгледа една „зелена“ зграда?

Read more

Во Египет ќе се гради новата највисока зграда во светот

Read more

Најскапите градежни грешки на светот

Read more

Пловен град ќе ги спасува Малдиви од катастрофа

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе