FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Новозеландската компанија Rodin Cars го претстави својот хиперавтомобил наречен FZero.

Станува збор за хиперавтомобил наменет исклучиво за патеки, но во план е и друмска верзија. FZero изгледа како бетмобил, тој е едносед долг 5.500, широк 2.000 и висок 1.130 mm, додека меѓуоскиното растојание е 3.000 mm.

Иако е доста голем, Rodin FZer тежи само 698 килограми и тоа со потребните течности. За да биде што е можно полесен, користен е јаглерод. Од носот до опашката, шасијата е јаглеродна, додека напред и назад се карбон-керамички сопирачки. Автомобилот има 18-инчни бандажи од магнезиум OZ Racing со дамки на Avon.

ФОТО ГАЛЕРИЈА

Во срцето на хиперавтомобилот е 4,0-литарски V10 твин-турбо мотор за кој Rodin тврди дека е револуционерен. Тоа е всушност целосно нов мотор развиен во соработка со Niel Brown Engineering, кој развива 986 КС и 910 Nm вртежен момент. Силата се пренесува преку осумстепен Ricardo менувач.

Наведениот V10 мотор е потпомогнат од електромотор, а комбинираната моќност е 1.160 КС и 1.026 Nm вртежен момент и целосно се пренесува на задните тркала.

Rodin планира да произведе само 27 примероци, а првите испораки се очекуваат следното лето.

На крајот на годинава ќе биде тестиран прототип кој ќе генерира 4.000 килограми надолна сила и ќе достигне максимална брзина од 360 km/h. Не се очекува патна верзија на FZero пред да биде распродадена верзијата на патеката.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Концепти

Најчистиот автомобил во светот - си ја собира дури и прашината од гумите

Read more

Citroën го претстави концептот Oli: Радикален, одговорен и оптимистичен

Read more

Nissan Patrol Nismo на Manhart развива 650 КС

Read more

Bentley претстави подобрена верзија на моделот Bentayga Hybrid

Read more
 

Автомобили

Ибра се почести со ново Ferrari за 41. роденден

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најчистиот автомобил во светот - си ја собира дури и прашината од гумите

Читај повеќе

Рачниот менувач ја губи популарноста - автоматиците го освојуваат пазарот

Читај повеќе

Tesla во Берлин веќе произведува 2.000 автомобили неделно

Читај повеќе
  • play_arrow

Фиќојада - необична парада на симболот на поранешна Југославија

Читај повеќе

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Читај повеќе

Tesla Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе може да плови

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендарниот рели автомобил, цената - астрономска

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа производниот погон за хрватскиот Rimac Nevera?

Читај повеќе