По пауза од една година

Галичка свадба викендов, претставени невестата и младоженецот

По пауза од една година поради COVID-19 пандемијата, во Галичник викендов ќе се одржува традиционалната манифестација Галичка свадба на која годинава по старите галички обичаи ќе се венчаат младенците Катерина Илиевска и Филип Бундески.

Младоженецот Филип потекнува од Галичник и, како што рече денеска на нивното претставување, многу години учествувал на свадбата во Галичник во повеќе улоги – како статист, коњаник, а една година бил и стар побратим.

– Доста ми се познати обичаите и, како што поминуваше времето, сè повеќе се гледав како зет на Галичката свадба. Не може да се опише чувството да се биде дел од оваа богата македонска традиција. Одговорноста е голема да се следат сите обичаи и да се испочитува сето она што ни го оставиле нашите предци, рече годинашниот галички зет Филип Бундески.

Катерина Илиевска изјави дека е почестена што годинава таа е галичка невеста и е горда што ќе биде дел од вековната традиција. – Галичката свадба е една од најавтентичните на Балканот, па и пошироко. Затоа со радост го исчекуваме викендот во кој ќе ги испочитуваме нашите предци, нашата традиција. Сигурна сум дека сите заедно убаво ќе си поминеме викендов во Галичник, рече Катерина.

Под покровителство на претседателот Стево Пендаровски и со поддршка на Министерството за култура, Галичката свадба ќе се одржува претстојниот викенд (17/18 јули). Ќе почне в сабота со традиционалното китење, редење на бајракот и „фрлање пушки“, „пречек на топаните“, изведба на ората „Свекрвино“, „Тешкото“ и „Невестинско“. Обичаите продожуваат в недела кога е и венчавката на младенците во црквата „Св. Петар и Павле“.

Во пресрет на свадбата, вечерта в петок во Галичник концерт ќе има групата „Љубојна“, која на платото пред чешмата Упија ќе изведе изворни песни од Мијачкиот крај. Ќе настапат и групите „Тоа е тоа“ и „БендОфф“.

Среќен и долг заеднички живот на годинашните младенци и успешно издание на манифестацијата им посака министерката за култура Ирена Стефоска која се осврна на традицијата на најпознатата македонска свадба што со векови за Петровден ги собирала печалбарите во родниот крај.

– Јули бил месец на солзи радосници во Галичник. Имало ли поубав ден за целото семејство од мигот кога стопанот ќе стапнел на прагот по месеци и месеци на печалба. Зурлите и топаните ги чекале свадбите и свадбарите. И така со векови. Оваа традиција е сочувана и стана наше драгоцено нематеријално културно наследство. Министерството за култура, како и досега, останува силен поддржувач и промотор на оваа манифестација која го чува и збогатува нашиот надалеку препознатлив македонски фоклор, рече министерката Стефоска.

Програмата на Галичката свдба на прес-конференцијата ја соопшти Александар Костиќ од Месната заедница „Галичник“, која е организатор на настанот, заедно со претставници на спонзорот – „Пивара“ Скопје, кој ги обезбеди пијалаците за свадбарите. 

Костиќ соопшти дека за посетителите ќе има правила за оставање на отпадот, како и посебен режим во ообраќајот –  забрана за паркирање околу локациите на настанот во сабота и недела (црквата „Св. Петар и Павле“, Упија, Куќата на Лукановци од каде што ќе се земе невестата).

Забрана за моторни возила низ Галичник ќе има во петок од 20 часот до 1 по полноќ, во сабота од 18 до 22 часот и во недела забраната ќе важи од 7:30 до 15 часот. Во овие термини автомобилите ќе може да се паркираат на местото Селска ливада, еден километар пред Галичник, а Месната заедница „Галичник“ има ангажирано комбиња кои ќе ги превезуваат посетителите.

– Сите контејнери за отпад овој викенд ќе бидат дисплоцирани од Галичник и ќе бидат поставени мали канти кои ќе се користат само за пластика и за лименки. Ги замолуваме сите кои имаат неопходна потреба за депонирање отпад, тоа да го сторат во камионот на ЈКП „Маврово“ кој ќе биде на располагање на околу 500 метри пред Галичник. Апелираме до сите галичани и посетители да се придржуваат до овие правила и да ни помогнат во непречено и беспрекорно организирање на настанот, рече Костиќ. 

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Култура

По 17-ти пат Бела ноќ во Скопје

Read more

Живи статуи на „Статуафест“ денес и утре во центарот на Скопје

Read more

Македонскиот филм „Сестри“ го отвора ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Read more

„Dead Can Dance“ ќе настапат во Скопје

Read more
 

Вести

Нови 336 случаи на COVID-19 од 3.425 тестирања, 17 починати

Читај повеќе

Папа Франциск: Не ги затворајте вратите за мигрантите

Читај повеќе

Филипче: Од утре почнува вакцинацијата со трета доза

Читај повеќе

Утре почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Читај повеќе

Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

Читај повеќе

Нови 392 случаи на COVID-19, 20 починати и 339 оздравени

Читај повеќе

МЗ: Вакцинацијата се одвива непречено, целосно имунизирани над 714.000 граѓани

Читај повеќе

Оваа земја тврди дека нема ниту еден случај на коронавирус

Читај повеќе

Граната од Прва светска војна безбедно отстранета при ископ на улица во Скопје

Читај повеќе