Галијани открива: Во 1998 го потпишав Чави, но сè пропадна поради мајка му

Прославениот функционер на Милан, Адриано Галијани се присети во 1998 година како потпишал договор со Чави Ернандес и со овој пример објасни зошто не сака да зборува за трансферите пред тие да бидат официјално објавени.

Галијани моментално работи како директор на Монца, и тоа многу успешно со оглед на тоа што ја воведе оваа екипа во елитниот ранг на италијанскиот фудбал - Серија А, а тамошните медиуми пишуваат дека моментално е „најзафатениот фудбалски функционер“ и дека тајно подготвува неколку одлични трансфери во својот клуб.

Така, при одговорот на прашањето за доаѓањето на Стефано Сенси од Интер, тој се потсети на 1998 година и како му пропаднало доаѓањето на Чави во Милан.

„В петок ќе има промоција на Сенси, а тој ќе дојде во нашиот клуб како позајмен играч од Интер. Остануваат само лекарските прегледи кои треба да се направат пред промоцијата и не би требало да има никакви проблеми. Мислам дека тоа е обична формалност... Тој е одличен играч, но морам да се потсетам дека во 1998 година се обидов да го добијам Чави од Барселона“, започна Галијани и продолжи:

„Тогаш тој беше тинејџер, всушност потпиша за нас, но бидејќи мајка му не го пушти да оди толку далеку, трансферот на крајот пропадна“.

Чави за Барселона дебитираше во 1998 година, а за овој каталонски тим настапуваше во наредните 17 години.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Фудбал

Мурињо тргна по Белоти за убиствен напад

Read more

Рамос ги смирил Нејмар и Мбапе

Read more

Маск: Се шегував, нема да го купам Манчестер Јунајтед

Read more

Kлучната причина за катастрофата на Јунајтед: Глејзер извадиле огромна сума од клубот

Read more
 

Спорт

Дончиќ: На ЕвроБаскетот одиме по златото

Читај повеќе

Мурињо тргна по Белоти за убиствен напад

Читај повеќе

Рамос ги смирил Нејмар и Мбапе

Читај повеќе

Цеље убедлив против Бутел на Струшкиот ракометен турнир

Читај повеќе

Маск: Се шегував, нема да го купам Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Kлучната причина за катастрофата на Јунајтед: Глејзер извадиле огромна сума од клубот

Читај повеќе

Легендарниот Радивој Корач постхумно во Куќата на славните

Читај повеќе

НБА ќе паузира на 8 ноември поради избори

Читај повеќе

ГН на Австралија нема да биде прва трка во Формула 1 ниту во 2023

Читај повеќе