СЕРИЈА А 2021/22

Гасп: На Интер не му фали Лукаку, Аталанта не е кандидат за Скудетото

Стратегот на тимот од Бергамо признава дека Интер, Милан и Наполи имаат нешто што на неговата Аталанта сезонава ѝ недостасува поради што неговиот тим не е кандидат за титулата.

В сабота од 18 часот Аталанта ќе му гостува на Интер, па по таа пригода Џан Пјеро Гасперини зборуваше со новинарите. 

„Интер, Милан и Наполи имаат нешто повеќе од нас и поради тоа нема логика да се стремиме кон Скудетото. Торино и Фиорентина се на исто ниво како нас“, вели популарниот Гасп кој на чело на Аталанта е од јуни 2016 година.

„Интер сезоната ја почна добро, и покрај продажбите. Лукаку им беше главна алка во тимот, се навикнаа нападите да им одат полесно ослонувајќи се повеќе на него. Беа неверојатни лани, ефективни и силни. Многумина помислија дека ќе ги погоди продажбата на Лукаку, но тие пронајдоа други решенија“.

Под негово водство тимот од Бергамо почна да растура во Серија А, но никогаш не успеа да освои трофеј. На двапати губеше во финалето од Копа Италија (2019 и 2021), а во Серија А минативе три години завршува како третопласирана.

Во престет на 6. коло кое е на програмата викендов Аталанта со 10 бодови е на 5. место, додека Интер е втор со 13, колку што има и Милан. Лидер со максимален скор од 15 бодови е Наполи.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Фудбал

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Read more

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Read more

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе